Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lukoil Başkan Yardımcısı Fedun’dan petrol üretimini yüzde 30 azaltma önerisi

Lukoil Başkan Yardımcısı Fedun’dan petrol üretimini yüzde 30 azaltma önerisi

Söz konusu önerinin hedefinde daha iyi fiyat elde etmek var.
Pazartesi, 30 Mayıs, 2022 - 12:45
Rusya günde on milyon varil petrol üretiyor (Arşiv-Reuters)

Rus petrol şirketi Lukoil'in Başkan Yardımcısı Leonid Fedun, RBC gazetesinde yayınlanan makalesinde, Rusya’nın daha iyi bir fiyat elde etmek ve indirimli satıştan kaçınmak için petrol üretimini yüzde 20 ila 30 oranında azaltarak günlük üretimi 7 ila 8 milyon varile düşürmesi gerektiğini söyledi.

Fedun konuya dair şu açıklamada bulundu:

“Devlet bütçesine ve iç tüketime zarar vermeden 7 ila 8 milyon varil petrolü etkin bir şekilde tüketip ihraç edebiliyorsak, Rusya neden günlük 10 milyon varil petrol üretimini sürdürsün ki? Hangisi daha iyi?  10 varil ham petrolü 50  dolara satmak mı yoksa 7 varil petrolü 80 dolara satmak mı?”

Rusya'nın tanker filosuna daha fazla yatırım yapılması çağrısında bulunan Fedun, yaptırımların gemi kiralama maliyetlerini artırdığını vurguladı.

Batı ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminde başkladığı şubat ayından bu yana Moskova’ya yaptırım uyguluyor. Rusya küresel finans sisteminden kopmuş durumda. Rus ham petrolünü satın alanları indirim istemesi petrol üretimi ve satışları üzerinde baskı oluşturdu.

Avrupa Birliği (AB) liderleri bugün Rus petrolünün ithalatının yasaklanması da dahil olmak üzere Moskova’ya yönelik yeni bir yaptırım paketi üzerinde anlaşmak için bir araya gelecek. AB ülkeleri arasında dün akşam tartışılan bir öneriye göre Rus petrolünün bu yılın sonuna kadar AB ülkelerine deniz yoluyla ulaştırılması yasaklandı.

Ancak Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’ne Rus Druzhba boru hattı üzerinden teslim edilen petrol buna dahil edilmedi.


Editörün Seçimi

Multimedya