Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Macron: Rusya Devlet Başkanı Putin, tarihi bir hata yaparak izole oldu

Macron: Rusya Devlet Başkanı Putin, tarihi bir hata yaparak izole oldu

Cumartesi, 4 Haziran, 2022 - 09:15
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Putin (EPA)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rus mevkidaşı Vladimir Putin’in ‘Ukrayna’ya saldırarak stratejik bir hata yaptığını ve izole olduğunu’ açıkladı.

Macron, Fransız basınına verdiği röportajda “Bunları kendisine de söyledim. Bence Putin halkına, kendisine ve tarihe karşı temel bir hata yaptı” dedi. Ukrayna işgalinin 100. gününde Macron, “Bence kendini izole etti ve bu yalnızlıktan nasıl çıkacağını hakkında bir şey demek zor” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Fransa Cumhurbaşkanı, “Savaşın bittiği gün diplomasi yolunu tercih ederek bir çıkış yolu bulabilelim, Rusya’yı küçük düşürmemeliyiz” dedi.

Avrupalı yetkililerin çoğunun yaptığı gibi Kiev’i ziyaret etme ihtimali hakkındaki sorulan bir soruya Macron, “Şu anda hiçbir şeyi göz ardı etmiyoruz. Bölgedeki tahılları Ukrayna’dan çıkarmak için mali ve askeri desteği arttırmak istiyoruz” dedi. Putin, Ukrayna’dan yapılan tahıl sevkiyatının Rusya’nın kontrolündeki limanlardan gerçekleşebileceğini açıklamıştı.

Macron, Fransa’nın Ukrayna ordusuna göndereceği Sezar modeli topların adedinin daha sonra açıklanacağını belirtti. Macron, ‘sanayicilerin üretimde bu konuda hızlanmasını istediğini ve asıl konunun stokları yenilemek değil, Fransa’nın bağımsızlığını güçlendirmek’ olduğunu belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya