Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Zelenskiy, İngiltere'ye ülkesine ihtiyaç duyduğu silahları sağladığı için teşekkür etti

Zelenskiy, İngiltere'ye ülkesine ihtiyaç duyduğu silahları sağladığı için teşekkür etti

Salı, 7 Haziran, 2022 - 11:00
İngiltere Başbakanı'nın Kiev ziyareti sırasında (Arşiv-Reuters)

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy dün yaptığı açıklamada, İngiltere'nin Kiev'e Rusya ile savaşmak için ihtiyaç duyduğu silahları sağladığını söyledi ve Başbakan Boris Johnson'a ihtiyaçların 'tamamen' farkında olduğu için teşekkür etti.

İngiltere, Rusya’nın Nisan ayından bu yana ilk kez Kiev’i vurmasının ardından, ABD gibi Ukrayna’ya uzun menzilli füze rampaları göndereceğini duyurdu.

Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiltere’nin, Ukrayna’nın elindekilerden daha uzun menzilli hassas güdümlü roket ve onları atacak M270 çoklu fırlatma roket sistemleri göndereceklerini belirtti.

Bakan, hassas güdümlü füzelerle 80 kilometreye kadar mesafedeki hedefleri vurabilen M270 sistemlerinin Ukrayna kuvvetlerinin yeteneklerini önemli ölçüde artıracağını da sözlerine ekledi.

Zelenskiy, gece yayınladığı videoda, "Başbakan Boris Johnson'a taleplerimizin tam olarak farkında olduğu ve Ukrayna'ya halkımızın hayatını korumak için tam olarak ihtiyaç duyduğu silahları sağlamaya istekli olduğu için minnettarım" dedi.

Dün, Ukraynalı yetkililer, Zelenskiy’in ‘kahraman askerleri’ desteklemek için cepheleri ziyaret ettiği sırada, Ukrayna ordusunun ülkenin doğusundaki Severodonetsk şehrinin yarısının kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı.

Luhansk Valisi Serhiy Gayday, bugün Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, “Silahlı Kuvvetler Severodonetsk’in yarısını temizledi ve ilerliyor” ifadelerini kullandı.

Vali, sanayi şehrinde büyük bir Rus hareketinin yakın göründüğü konusunda uyardı.

Johnson ile telefonda görüşen Zelenskiy, Rusya'nın Ukrayna'ya uyguladığı deniz ablukasına atıfta bulunarak 'gıda krizinden kaçınmanın ve (Ukrayna) limanların ablukasını sona erdirmenin yollarını' tartıştıklarını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya