Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail Başbakanı, BAE’de Şeyh Muhammed bin Zayed ile görüştü

İsrail Başbakanı, BAE’de Şeyh Muhammed bin Zayed ile görüştü

Perşembe, 9 Haziran, 2022 - 17:45
Abdullah bin Zayed Abu Dabi Havalimanı’nda Bennett’i karşılarken (AP)

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, iki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasından kısa bir süre sonra Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile görüşmek için BAE’ye gitti.

Bennett'in bu ziyareti, 2020'de ABD himayesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesinden bu yana BAE'ye yaptığı ikinci ziyaret. İki lider ayrıca, geçtiğimiz Mart ayında Mısır’da bir araya gelmişti.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Bennett, ‘çeşitli bölgesel meseleleri” ele almak için ani bir şekilde’ BAE’ye gitti. Bennett açıklamasında, İsrail ve BAE arasındaki ‘özel bağın büyümesi için çalışacaklarını’ vurguladı.

BAE ve İsrail geçtiğimiz ay, İsrail’in bir Arap ülkesiyle ilk büyük ticaret anlaşması olan serbest ticaret anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre, mallar üzerindeki tarifelerin yüzde 96 oranında düşürülmesi ya da tamamen kaldırılması söz konusu. İsrail verilerine göre, geçen yıl iki taraf arasındaki toplam ikili ticaret yaklaşık 900 milyon doları buldu.

BAE, İsrail ile ilişkileri normalleştiren ilk Körfez ülkesi ve Mısır ve Ürdün'den sonra bunu yapan üçüncü Arap ülkesi oldu. Serbest ticaret anlaşması müzakereleri Kasım ayında başladı.


Editörün Seçimi

Multimedya