Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Ulusal Diyaloğun altyapısı hazırlanıyor

Mısır Ulusal Diyaloğun altyapısı hazırlanıyor

Mütevelli Heyeti’nin 15 üyesinin seçilmesi için istişareler başladı
Cuma, 10 Haziran, 2022 - 12:45
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi geçen Nisan ayında çağrısını yaptığı ulusal diyaloğun etkinliği sırasında (Mısır Cumhurbaşkanlığı)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin çağrısını yaptığı ulusal diyalog sürecinin yönetimi için Gazeteciler Sendikası Başkanı Ziya Raşvan’ın genel koordinatör atandığının açıklandı. Genel koordinatörün belirlenmesi sürecin yapısının netleşmesi yolunda önemli bir adım anlamına geliyor.

Şarku’l Avsat’ın Mısır resmi haber ajansı MENA’dan aktardığı habere göre Ulusal Diyalog yönetiminin Genel koordinatörü olarak Gazeteciler Sendikası Başkanı Ziya Raşvan’ın atandığını, Ulusal Diyalog Teknik Sekreterliği Başkanı olarak ise Mısır Medya Düzenleme Yüksek Kurulu (SCMR) Genel Sekreteri Mahmud Fevzi’nin atandığını aktardı.

Sisi’nin diyalog çağrısının ardından, bazı siyasi mahkumların ve aktivistlerin serbest bırakıldığı duyurulmuştu.

Ulusal Diyalog Genel Koordinatörü ve Ulusal Diyalog Sekreterliği Başkanı’nın atanmasına ilişkin resmi duyuruda, ‘ilk oturumlarının önümüzdeki Temmuz ayının ilk haftasında başlayacağı’ da belirtildi.

Raşvan’ın atanmasına yönelik duyuruda, genel koordinatör olarak ilk görevinin, Mısır vatandaşının çıkarlarına hizmet edecek ve farklı ulusal vizyonlara uygun olarak etkin katılım ve sonuçlara ulaşılmasını sağlayacak şekilde, tüm tarafların temsilcilerinden 15 üyeli Ulusal Diyalog Mütevelli Heyeti’ni oluşturmak için siyasi isimler, sendika güçleri ve ulusal diyaloga katılan tüm taraflarla istişarelere başlamak olduğu açıklandı.

Milli Eğitim Akademisi geçen ay, diyalog konusunda vizyonlarını sunmaları için tanınmış kişilere ve politikacılara davetiye gönderdi. Bu arada, muhalefet partisi güçleri ve sivil hareketler, diyalog sürecinde sunmak için ‘birleşik bir tutum’ oluşturmaya çalıştılar.

Ulusal diyaloğun yönetiminden yapılan resmi açıklamaya göre, süreci lojistik açıdan destekleyecek olan Milli Eğitim Akademisi’nin gerekli tüm ekipmanı da tamamlandı.

Mısırlı politikacılar ve parlamenterler, Milli Eğitim Akademisi’nin ulusal diyaloğu devralmasına ilişkin çekincelerini bildirmişler aynı zamanda ülkenin anayasasındaki maddelere dayanarak Şura Meclisi’nin süreci yönetmesini önermişlerdi ancak bu önerileri gerçekleşmedi.

Önyargı endişelerine odaklanan çekincelere yönelik örtülü bir yanıt olarak, Ulusal Diyalog yönetimi, Akademi’nin yeni cumhuriyet çatısı altında etkili bir ulusal diyaloğun içeriğine müdahale etmeyeceğini belirtti. Akademi, örgütsel, teknik ve koordinasyon rolü kapsamında tarafsız davranacak.

Resmi açıklamada, “ulusal diyaloğun sürecinde Mütevelli Heyeti’ne yardımcı olmak ve diyaloğu yürütmek için gerekli tüm bilgileri sağlamak üzere Mısır Medya Düzenleme Yüksek Kurulu (SCMR) Genel Sekreteri Mahmud Fevzi başkanlığında, bir teknik sekreterlik kurulduğu” aktarıldı.

Ulusal diyalog yönetimi “Teknik sekreterlik, farklı kategorilerdeki kişiler tarafından sunulan tüm katılım taleplerini ve tekliflerini Ziya Raşvan’a teslim etti. Görüşmelere ve ulusal diyalog oturumlarının başlamasına hazırlık olarak, yapılan önerilerin tüm detayları önümüzdeki günlerde açıklanacak” açıklamasında bulundu. Ayrıca ulusal diyaloğun, vizyon ve önerilere katılım taleplerinin elektronik bağlantı ve cep telefonu üzerinden alınmaya devam ettiği de vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya