Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, Ukrayna'nın AB’ye üyelik başvurusunu görüşmek üzere Kiev'de

Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, Ukrayna'nın AB’ye üyelik başvurusunu görüşmek üzere Kiev'de

Cumartesi, 11 Haziran, 2022 - 11:30
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile tokalaşıyor (Reuters)

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne (AB) katılım başvurusunu ve ülkenin yeniden inşasını görüşmek üzere bugün (Cumartesi) Kiev'e gitti.

Von der Leyen, bir AFP gazetecisi de dahil olmak üzere ziyaretinde kendisine eşlik eden gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Başbakan Denis Şmihal ile görüşmek üzere Kiev'e döndüm. Yeniden yapılanma için gerekli ortak eylemi ve Ukrayna'nın Avrupa yolunda kaydettiği ilerlemeyi gözden geçireceğiz."

Avrupa Komisyonu'nun Ukrayna'ya AB aday statüsü verilip verilmeyeceğine ilişkin değerlendirmesini Cuma günü yayınlaması bekleniyor.

DPA'nın aktardığına göre, Almanya Federal Meclisi Başkanı Baerbel Bas ve Ukraynalı mevkidaşı Ruslan Stefanchuk, Ukrayna'ya bir an önce Avrupa Birliği'ne katılma çağrısında bulundu.

International Politics dergisinde yayınlanan ortak makalede, Bas ve Stefanchuk Ukrayna'ya Avrupa Birliği'ne katılma adayı statüsü verilmesini savundu. Birliğe katılım sürecinin "AB anlaşmalarının izin verdiği ölçüde hızlı" yürütülmesi için elinden geleni yapması çağrısında bulunan iki başkan, Avrupa Birliği ile yakınlaşmanın elbette biraz zaman alacağını, ancak on yıllarca sürmemesi gerektiğini söyledi.

"Ukrayna Avrupa'nın bir parçasıdır" diyen Alman Parlamentosu Başkanı ve Ukraynalı mevkidaşı, Avrupa'nın kararlılığının sorgulanmaması gerektiğini vurguladı.

Bas ve Stefanchuk kaleme aldıkları ortak makalelerinde, “Zayıf ve istikrarsız bir Ukrayna kimsenin çıkarı olamaz. Aynı durum Batı Balkan ülkeleri ile Gürcistan ve Moldova için de geçerlidir” ifadelerine yer verdiler.


Editörün Seçimi

Multimedya