Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır yeni bir petrol bölgesi kuruyor

Mısır yeni bir petrol bölgesi kuruyor

Pazar, 12 Haziran, 2022 - 15:45
Mısır Petrol ve Maden Kaynakları Bakanı Tarek El Molla bir toplantıya başkanlık ederken (Petrol Bakanlığı)

Mısır Petrol Bakanı Tarek el-Molla, petrol ve doğalgaz sektöründe bir dizi dev projeye ev sahipliği yapması planlanan yeni bir petrol bölgesinin kurma prosedürlerinin başladığını duyurdu.

Petrol Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, Al-Haditha adını taşıyacak bölge, başkent Kahire’deki Tebbin’de bin dönümlük bir alan üzerine inşa edilecek.

Söz konusu bölgede yürütülecek projeler arasında, Petrojet, Petrogas, Misr Gas, Al-Haditha Gas ve Al-Taawon Petroleum’un faaliyetlerine ek olarak, ham ve petrol ürünlerinin Yukarı Mısır ve Mısır’dan hareketine hizmet edecek ek yeni arterler olarak petrol ürünlerinin taşınması için ulusal ağ altyapısının genişletilmesi yer alıyor.

Açıklamaya göre, Molla yeni bölgenin geçtiğimiz yıllarda geliştirilen petrol ve gaz altyapı ağlarının bir devamı olarak geldiğini vurguladı.

Bakan, Mısır’ın petrol ve doğalgaz ürünleri ticaretinde ve ihracat operasyonlarında güçlü bir altyapı oluşturan kalkınma çabalarının devam ettiğine dile getirerek, “Altyapının geliştirilmesi için harcanan çaba, Mısır’ın gaz ve petrol ticareti için bölgesel bir merkez olarak konumunun desteklenmesine katkıda bulunuyor” dedi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya