Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kral Selman Uluslararası Arap Dili Kompleksi, Arapça dil yeterlilik testi başlatıyor

Kral Selman Uluslararası Arap Dili Kompleksi, Arapça dil yeterlilik testi başlatıyor

Pazartesi, 13 Haziran, 2022 - 10:00
Proje, kompleksin stratejik hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunacak

Suudi Arabistan’da Kral Selman Uluslararası Arap Dili Kompleksi, Eğitim ve Öğretim Değerlendirme Komisyonu ile işbirliği içerisinde Arapça dil yeterlilik sınavını oluşturmak için bir proje başlattı.

Projenin, Arap diline hizmet etme, statüsünü teyit etme ve uygulamadaki rolünü etkinleştirmeyle 2030 hedefi doğrultusunda kompleksin stratejik hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunması bekleniyor.

Proje, en iyi uluslararası uygulamaları izleyerek, Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (CEFR) standartlarına uygun dil becerilerini (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) ölçen standart bir test oluşturmayı amaçlıyor.

Kültür Bakanı ve Kral Selman Uluslararası Arap Dili Kompleksi Mütevelli Heyeti Başkanı Prens Bedr bin Abdullah bin Ferhan projeye ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Projenin lansmanı, Arap dilinin bilimsel konumunun yerel, bölgesel ve küresel olarak geliştirilmesi için Suudi liderliğinin sahip olduğu sürekli ilgiyi ve desteği gösteriyor. Bu test, sahibinin Arapça dil becerilerinin seviyesini kanıtlayan bir sertifika sağlayacak. İngilizce dilindeki (TOEFL ve IELTS) sınavlarında olduğu gibi. Bu, kompleksin Arap dili ve uygulamaları alanlarında küresel bir referans olarak statüsünü artıracak.”

Kral Selman Uluslararası Arap Dili Kompleksi Genel Sekreteri Dr. Abdullah el-Vaşmi ise, mevcut akademik eğitim programlarını zenginleştiren bu dilbilim çalışmasının önemini vurguladı.

Vaşmi, testin onaylanmış bir zaman çizelgesine göre yapılacağını, yerel ve küresel olarak eğitim kurumları ve akademilerde benimsenmesi için çalışacaklarını ve dünya çapında Arapça öğrenenlerin dil becerilerini değerlendirmede bir ölçü ve standart olarak yayınlayacaklarını belirtti.

Farklı aşamalarda uygulanacak olan testin gelişimini takip etmek ve kalitesini sağlamak amacıyla ölçme ve değerlendirme, uygulamalı dilbilim ve içerik endüstrisinden bir grup uzman, testin kontrol ve denetimine katılacak.


Editörün Seçimi

Multimedya