Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Macron’dan Avrupa savunma sanayisinin daha çok güçlendirilmesi çağrısı

Macron’dan Avrupa savunma sanayisinin daha çok güçlendirilmesi çağrısı

Pazartesi, 13 Haziran, 2022 - 14:45
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Eurosatory’nin açılış konuşmasını yaparken (Reuters)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa savunma sanayisinin daha çok güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Macron, başkent Paris yakınlarında düzenlenen, dünyanın en büyük uluslararası kara-hava savunma ve güvenlik fuarı olan Eurosatory’nin açılışı sırasında bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı, savunma teçhizatlarını başka yerden satın almak için çok para harcamanın iyi bir fikir olmadığını dile getirerek, “Avrupa savunma endüstrisi ve teknolojik tabanını daha güçlü ve daha talepkar hale getirmek için güçlendirmeliyiz” dedi.

Macron ayrıca, Ukrayna’daki savaşın arka planına karşı ‘tehditlere karşı araçların ayarlanması’ amacıyla ‘2019-2025 Askeri Planlama Kanunu’nu yeniden değerlendirme arzusunu dile getirdi.

Fransız lider bu konudaki açıklamasında ise, “Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı’ndan önümüzdeki haftalarda bu Askeri Planlama Kanunu’nu jeopolitik bağlam ışığında yeniden değerlendirmelerini istedim” ifadelerini kullandı.

Macron, Fransa’nın uzun vadede bir savaş ekonomisine gireceğini de sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya