Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta hükümetin ekonomik programını tartışıldı

Tunus’ta hükümetin ekonomik programını tartışıldı

Tunus hükümeti temsilcileri yönetimin ekonomik programını, Cumhurbaşkanlığı ile TGİS arasındaki gerilim ve hâkimlerin grevi uzatma kararı çerçevesinde, ‘Ulusal Diyalog’ kapsamında tartıştı.
Pazartesi, 13 Haziran, 2022 - 11:45
Hakimlerin görevden alınması kararı Tunus'un başkentinde düzenlenen gösteriler ile protesto edildi. (EPA)

Tunus’ta Cumhurbaşkanlığı ile Tunus Genel İşçi Sendikaları (TGİS) arasındaki gerilim devam ederken Tunuslu hakimler, bugün başlayan grevin tüm mahkemelerde bir hafta daha uzatıldığını duyurdu.  Diğer yandan Tunus Askeri Savcılığı, Cumhurbaşkanı’nın 16 Haziran Perşembe başlaması planlanan genel greve birkaç gün kala ordudan TGİS’in genel merkezini kapatması ve bazı yöneticilerini askeri gözetim altında tutulmaları talebine (reddedildi) ilişkin açıklamalarla ilgili soruşturma başlattı.

Ekonomik ve Sosyal İşler Komitesi tarafından Başbakan Necla Buden hükümetinin ekonomik programının dinlenmesine ayrılan oturum başkent Tunus’un kuzey banliyösündeki ed-Diyafe Sarayı'nda düzenlendi. Oturumda, hükümet kurumlarından çok sayıda genel müdür ve temsilci, hükümetin ekonomik programı ve Uluslararası Para Fonu'na (IMF) yönelik reform programı hakkında veriler sundu. Diyalog oturumuna, Tunus Ekonomik ve Sosyal İşler Danışma Komitesi Başkanı Sadık Belaid'in cumartesi günü yaptığı açıklamada Komite’nin hükümetin çalışmalarından haberdar olması ve katılımcılarının gözlemlerini sunmaları için hazır bulunacaklarını söylediği hükümet üyelerinden katılım olmadı. Belaid açıklamasında, uluslararası finans kurumlarıyla yaptıkları tartışmaların sonuçlarının paylaşılacağını, böylece Komite’nin hükümetin çalışmalarından haberdar olabileceğini ve oturuma katılanların, gözlemlerini sunabileceğini söylemişti.

Belaid, geçtiğimiz cumartesi günü düzenlenen ilk toplantıda katılımcılardan önümüzdeki 40 yıl boyunca Tunus'a ilişkin algılarını ve bu algıların yeni Tunus anayasasının taslak metnine nasıl dönüştürüleceğini içeren gözlemlerini sunmalarını istemişti.

Diğer yandan Tunus Askeri Savcılığı, Tunuslu gazeteci Salih Atiyye’nin yaptığı ve Cumhurbaşkanı’nın ordudan TGİS’e müdahale etmesini istediği iddia edilen açıklamalar çerçevesinde bir soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Nahda Hareketi milletvekili Samir Dilu, gazeteci Atiyye’nin el-Uveyne bölgesinde Ulusal Muhafızlar Merkez Birliği tarafından, ‘Tunus topraklarında kaos, cinayet ve hırsızlığı teşvik, hiçbir kanıt sunmadan bir kamu görevlisine suç isnat etmek, ordunun itibarını ve saygınlığını zedelemek ve telekomünikasyon ağları aracılığıyla başkalarını rahatsız etmek’ suçlamalarıyla tutukladığını söyledi. Aynı zamanda avukat olan Dilu, Atiyye’nin aktardığı bu bilgilerin kaynağını açıklamayı reddettiğini ve bunun Tunus'taki basın özgürlüğüne ilişkin 2011 tarihli ve 115 sayılı kararnamenin gereklerine uyduğunu belirtti.

Diğer taraftan Tunus’ta altı yargı kurumunu bir araya getiren Yargı Kurumları Koordinasyonu, 57 hakimin yolsuzluk suçlamasıyla ihraç edilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı ile Tunuslu hakimler arasındaki diyalog kanallarının tıkanmasıyla ülkedeki tüm adli, idari ve mali mahkemeler ile adli kurumlardaki çalışmaları askıya alma kararını pazartesi gününden başlayarak bir hafta daha uzattı. Yargı Kurumları Koordinasyonu grevin Cumhurbaşkanlığı ve Adalet Bakanlığı'nın 45'i hakkında herhangi bir disiplin dosyası bulunmayan 57 hakimin görevden alınması kararındaki ısrarcı tutum nedeniyle uzatıldığını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya