Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye Karadeniz’den doğalgaz çıkarmaya başlıyor

Türkiye Karadeniz’den doğalgaz çıkarmaya başlıyor

Salı, 14 Haziran, 2022 - 06:15

Türkiye, 2023’te 10 milyon metreküp doğalgaz üretilmesi beklenen Karadeniz’de deniz hattından karaya taşınacak olan doğalgaz için dün ilk boruları döşemeye başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak Filyos’ta Karadeniz Gazı Denize İlk Boru İndirme ve Kaynak Töreni’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı konuşmasında, “İnşallah buradaki çalışmalarımızı Kasım ayının ilk haftalarında tamamlıyoruz. Böylece 2023’ün birinci çeyreğinde ilk fazda üretilecek günlük 10 milyon metreküp doğal gazı milli iletim sistemimize aktarmış olacağız. Sakarya Gaz Sahası pik üretime inşallah 2026’da ulaşacaktır. Sahada açılacak 40 kuyuyla birlikte günlük gaz üretim kapasitemizi 40 milyon metreküpe çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Rusya ile Ukrayna arasında savaşın başlamasıyla tüm dünyada petrol ve gaz fiyatlarının yükseldiğini dile getiren Cumhurbaşkanı, “Türkiye’yi, enerji arz güvenliği sorununu tamamen çözmüş bir ülke yapıncaya dek mücadelemize çok yönlü bir şekilde devam edeceğiz” diye konuştu.

Geçen yıl Türkiye’de tüketilen doğalgazın yüzde 45’i Rusya’dan, kalanı ise İran ve Azerbaycan’dan geldi.

170 kilometrelik deniz hattından karaya taşınacak olan doğalgazın bulunduğu saha, Ağustos 2020’de keşfedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan o dönem halka bu müjdeyi, “Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz, Tuna-1 kuyusundaki sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetti” ifadeleri ile verdi.

Türkiye’nin yıllık gaz tüketimi 2020’de 48 milyar metreküp iken, 2021’de 61 milyar 601 milyon 555 bin metreküpe yükseldi. Resmi rakamlara göre bu yıl 62-63 milyar metreküpe ulaşması bekleniyor.

Ülkenin enflasyon oranı 1998’den beri rekor bir seviyeye ulaştı (yıllık yüzde 73,5). Para birimi yaklaşık yüzde 50 düşerek, Dolar/TL kuru 17 seviyelerini gördü. Bu da çoğu insan için yaşam maliyetini artırıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya