Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya ve İsviçre'de DEAŞ şüphelisi 4 kişi ortak operasyonla gözaltına alındı

Almanya ve İsviçre'de DEAŞ şüphelisi 4 kişi ortak operasyonla gözaltına alındı

Çarşamba, 15 Haziran, 2022 - 06:00
Batı Almanya'daki baskınların ardından güvenlik alarmı (Şarku’l Avsat)

Almanya ve İsviçre makamları tarafından düzenlenen ortak operasyonda DEAŞ üyesi olduklarından şüphelenilen 4 kişi gözaltına alındı.

 İsviçre savcısının yaptığı açıklamaya göre, önceki gün Zürih, St. Gallen ve Luzern'de gerçekleştirilen operasyonlarda 7 ayrı yere baskın düzenledi ve 3 kişi gözaltına alındı. İsviçre makamlarına göre gözaltına alınan ve kimlikleri açıklanmayan kişilerin, yasaklı terör örgütüne (DEAŞ) katıldığı veya destek verdiğinden şüpheleniliyor.

Almanya Federal Savcılığı'nın açıklamasına göre, İsviçre’deki operasyonla eş zamanlı olarak Almanya'nın batısındaki Römerberg'de bir kişi gözaltına alındı. Savcılık Ofisi’nden yapılan açıklamada, şahsın devletin güvenliğini tehdit eden şiddet içerikli tehlikeli bir eyleme katılmasından ve yurtdışında bir terör örgütüne üye olmasından şüpheleniliyor. Şahsın ayrıca DEAŞ'a katılmadan önce Eylül 2020'de kısa bir süre Suriye'ye gittiği ve örgüt için geniş çaplı propaganda faaliyetleri yürüttüğünden şüpheleniliyor. Federal Savcılık, "Görevi esas olarak örgütün resmi metinlerini, videolarını veya sesli mesajlarını Arapça'dan Almanca'ya çevirmek ve bunları Almanca konuşulan bölgede Telegram uygulamasının farklı kanallarına yaymaktır. DEAŞ, bu faaliyetleri cihada doğrudan katılım olarak değerlendiriyor.” açıklamasında bulundu.

Şüpheli, DEAŞ'in aktif olduğu bölgelere gitmeden önce "güvenilirliğini doğrulamak" için 2021 sonbaharının sonlarında DEAŞ yetkilileriyle bir telefon görüşmesi yaptı. Savcılığın açıklamasına göre şüpheli, tutuklama emrini kendisine bildirecek ve tedbir olarak tutuklanmasına karar verecek Federal Mahkemede soruşturma hakiminin karşısına çıkarılacak.

Karlsruhe Cumhuriyet Savcılığı dün yaptığı açıklamaya göre, şahsın Alman vatandaşı olduğunu ve DEAŞ’in propaganda materyallerini Almancaya çevirip Telegram uygulaması üzerinden Almanya'da yayınladığı şüphesiyle gözaltına alındığını belirtti. Savcılığa göre, şahıs ciddi bir şiddet eylemi hazırlamak ve yabancı bir terör örgütüne üye olmakla suçlanıyor. Savcılık, tüm bunların yanı sıra şahsın Suriye'de DEAŞ'dan askeri eğitim almaya çalıştığını ve muharebe operasyonlarına veya terör saldırılarına katılmak istediğini belirtti. Ancak şahıs iki kez DEAŞ bölgelerine girmekte başarısız oldu. Bu yüzden faaliyetlerini Almanya'dan yürütüyordu.


Editörün Seçimi

Multimedya