Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, Yemen’in ‘meşruiyetine’ yönelik desteğini yineledi

Mısır, Yemen’in ‘meşruiyetine’ yönelik desteğini yineledi

Çarşamba, 15 Haziran, 2022 - 12:00
Medbuli, Alimi ile Kahire’deki konutunda bir araya geldi. (Mısır Bakanlar Kurulu)

Mısır, Yemen’de meşru hükümeti desteklemeye yönelik güçlü tutumunu bir kez daha dile getirdi ve Yemen hükümetiyle iş birliğini güçlendirme konusundaki kararlılığını vurguladı. Söz konusu açıklamada, Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi ile Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli’nin Kahire’de gerçekleştirdiği görüşmede yapıldı. Görüşmeye Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek ve Kahire’nin Yemen Büyükelçisi de katıldı.

Medbuli görüşme sırasında, nisan ayında Yemen Devlet Ba Liderlik Konseyi Başkanı görevini üstlenmesinden dolayı Alimi’ye tebriklerini sundu. Konseye, liderliğine ve üyelerine kardeş Yemen halkının kalkınma, güvenlik ve istikrarına yönelik arzularını gerçekleştirmede başarı temennilerini dile getirdi. Medbuli, iki ülkenin halklarını geçmişte ve günümüzde birbirine bağlayan bağların derinliğine atıfta bulunarak Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin direktifleri ışığında, Yemen’in yaşadığı bu hassas aşamada mümkün olan her türlü desteği sağlamanın yanı sıra ülkesinin Yemen’e ve meşru liderliğine desteğini bildirdi.

Mısır Bakanlar Kurulu’ndan önceki akşam yapılan açıklamaya göre Mısır Başbakanı, ülkesinin Yemen Ulusal Diyalogu, Körfez Girişimi ve Başkanlık Konseyi’nin kurulmasıyla sonuçlanan Riyad’daki son istişarelerinin sonuçlarının yanı sıra Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları uyarınca kardeş Yemen halkının arzularını karşılayacak ve onların insani acılarına son verecek şekilde Yemen krizine kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşmayı amaçlayan tüm çabaları desteklediğini belirtti. Başbakan bu bağlamda, Mısır’ın Yemen’deki meşru yönetimi ve Yemen devletinin birliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü için destek konusundaki sağlam konumunu vurguladı. Aynı zamanda bu konunun başta Yemen’in güvenliği ve istikrarı olmak üzere Mısır ve Arap bölgesinin güvenliğinin yanı sıra Kızıldeniz bölgesi için büyük önem taşıması dolayısıyla ülkesinin Yemen devlet kurumlarına destek verdiğini belirtti.

Medbuli, Mısır'ın altyapı geliştirme ve çeşitli alanlardaki insan kadrolarını iyileştirme çabalarında Yemen hükümetiyle iş birliğini artırma konusundaki isteğini ve büyük teknik uzmanlığı ile enerji ve liman projelerine katılmanın yanı sıra Yemen'in yeniden yapılanma çabalarına katılma konusundaki kararlılığını vurguladı.  

Alimi de heyetin Mısır’ı ziyaret etmesinde duyduğu mutluluğu dile getirdi ve mevcut aşamada Yemen'in karşı karşıya olduğu çeşitli zorlukları ve Başkanlık Konseyi’nin karşılaştığı bu zorlukları Yemen Parlamentosu'na verdiği taahhütler çerçevesinde ele alma çabalarını değerlendirdi. Alimi ülkesinde elektrik sektörünün karşı karşıya olduğu sorunlar ve bu durumu bir an önce çözmek için meşru hükümet tarafından atılan adımlara dikkat çekti. Mısır-Yemen Ortak Yüksek Komitesi bir sonraki oturumunun toplantılarının yapılmasının ve iki taraf arasında halihazırda imzalanmış olan anlaşmaların ve mutabakat zaptlarının hayata geçirilmesinin önemine değinen Alimi ayrıca ticaret hareketliliğini kolaylaştırmak için Aden ve Mısır limanları arasında bir deniz hattı kurmaya yönelik öneriye dikkat çekti.

Mısır Bakanlar Kurulu’na göre görüşmede, Ortak Yüksek Komite’nin bir sonraki oturumunun toplantılarının gerçekleştirilmesi ve iki taraf arasında imzalanan anlaşmaların hayata geçirilmesinin hızlandırılması için çalışılmasının yanı sıra enerji, elektrik, deniz taşımacılığı ve yeniden yapılanma alanlarında iş birliğini geliştirmeye yönelik tekliflerin incelenmesi üzerinde anlaşmaya varıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya