Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

CEO’dan itiraf: Rusya’daki araçlarda ABS ve hava yastığı yok

CEO’dan itiraf: Rusya’daki araçlarda ABS ve hava yastığı yok

Rusya, yaptırımlar nedeniyle hava yastığı veya kilitlenme karşıtı fren sistemi olmayan arabalar üretecek
Perşembe, 16 Haziran, 2022 - 09:30
Renault CEO’su Luca de Meo, Paris’te düzenlenen bir teknoloji konferansında (Reuters)

Rusya’nın en büyük otomobil firması AvtoVaz’ın eski CEO’su  Luca de Meo, yerli üretimi desteklemek adına hava yastığı veya kilitlenme karşıtı fren sistemi (ABS) gibi temel güvenlik özelliklerine sahip olmayan otomobiller üretmek zorunda kaldıklarını” açıkladı.

Bloomberg tarafından yayınlanan bir rapora göre Renault’un CEO’su Luca de Meo, Renault’un geçtiğimiz aya kadar birlikte çalıştığı AvtoVaz fabrikasının malzeme eksikliği nedeniyle yeni araba üretiminde bazı temel güvenlik sistemlerinden feragat etmek zorunda kaldığını belirtti.

De Meo, Rusya’da üretilen arabalarda hava yastığı ve kilitlenme karşıtı fren sisteminin olmamasının yasal olduğunu ve Rusya’nın ‘büyük olasılıkla Renault’un tercih etmediği şekilde araba üreteceğini’ açıkladı.

De Meo, Renault’un Rusya’daki varlıklarını 2,2 milyar Euro değerindeki sembolik bir meblağ karşılında Kremlin’e devredilmesini kabul etmesinden 1 ay sonra söz konusu açıklamada bulundu. Rusya’nın bir numaralı aracı Lada’yı üreten AvtoVaz, NAMI isimli devlete ait otomobil araştırma enstitüsü tarafından devralındı.

AvtoVaz ve diğer yabancı araba firmaları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesinden aylar sonra ülkeye uygulanan yaptırımların parça tedarikinin engellemesi nedeniyle ülkede üretimi durdurmuştu. Rus haber merkezi TASS, 8 Haziran tarihinde ülkede yeniden üretime başlandığını aktarmıştı. Savaş nedeniyle ülkedeki araba satışları düşük seviyelere indi.

De Meo, Rusya’ya uygulanan ticari yaptırımların arabalar için gereken sistemlerin AvtoVaz tesislerine ulaşmasına engel olduğunu belirtti.

Meo, “Markamız için istediğimiz şekilde iyi bir teknoloji ile çalışmak imkansızdı. Artık Rusya’ya araba parçası girmiyor” dedi.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Togliatti bölgesinde Lada otomobillerinin üretileceğini açıklamıştı. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobya, Renault’un eski fabrikasında Sovyet Rusya arabası Moskvitch’in üretileceğini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya