Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran: Irak doğalgaz borcu için 1,6 milyar dolarlık ödeme yaptı

İran: Irak doğalgaz borcu için 1,6 milyar dolarlık ödeme yaptı

Perşembe, 16 Haziran, 2022 - 17:45
Bağdat, doğalgaz ihtiyacının üçte birini sağlamak için İran'a bağımlı (Arşiv)

Tahran bugün, 2020'den beri talep ettiği borçların bir kısmı için Bağdat'tan 1,6 milyar dolar aldığını duyurdu.

SANA haber ajansına göre, İran Petrol Bakanı Cevad Uci, “Aylarca süren müzakerelerin ardından Irak'tan gaz ihracatı için 1,6 milyar dolarlık (1,5 milyar euro) ödeme alındı” ifadelerini kullandı.

2020 yılına dayanan ve ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları nedeniyle borcun ödenmesi bir süre gecikmişti. Geçtiğimiz Eylül ayında ajans, Irak'ın borçlarının 5 milyar dolar (yaklaşık 4,2 milyar euro) olduğunu açıkladı.

İran, Irak'ı vergilerini ödemeye zorlamak için defalarca gazı kesti. İran Petrol Bakan Yardımcısı Mecid Çegini bir ay önce, Bağdat ile Irak'ın İran'a olan 1,6 milyar dolarlık borcunun geçtiğimiz Mayıs ayı sonundan önce geri ödenmesini özel olarak şart koşan bir anlaşmanın imzalandığını bildirdi.

On yıllarca süren savaş, yaptırımlar ve yetersiz yatırım nedeniyle Bağdat, doğalgaz konusunda ihtiyacının üçte birini karşıladığı İran'a bağımlı. 2022 bütçesini henüz onaylamayan Irak geçtiğimiz hafta İran’ın talep ettiği borçlar için yasa kabul etmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya