Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan ve ABD, ekonomik iş birliğini geliştirmek istiyor

Suudi Arabistan ve ABD, ekonomik iş birliğini geliştirmek istiyor

Suudi Arabistan- ABD İş Forumu’nda iki ülke arasındaki işbirliğinin ve fırsatların geliştirilmesi ele alındı
Cuma, 17 Haziran, 2022 - 09:45
Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Dr. Macid el- Kasabi, Washington’da ABD’li meslektaşı Gina Raimondo ile (SPA)

Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Dr. Macid el- Kasabi, ABD’li meslektaşı Gina Raimondo ile iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin güçlendirilmesi için bir araya geldi.

ABD’yi ziyaret eden Suudi Arabistan heyetine başkanlık eden Bakan Kasabi, görüşmelerin i iki ülke arasındaki koordinasyonun geliştirilmesi için gerçekleştirildiğini açıkladı. Kadınların istihdamda yer almasını sağlamak, küçük ve orta ölçekli işletmelerin geliştirilmesi, sektörde yenilik yapılmasına teşvik edilmesi için toplantıların gerçekleştirildiği belirtildi.


Bakan Kasabi, Georgetown Üniversitesi Dünya Ticaret Akademisi Profesör Jennifer A. Hillman ve üniversite görevlileri ile bir araya geldi. Taraflar, ‘Tam Ticaret ve Kalkınma Merkezi’ gibi yakın zamanda kurulan programların tanıtılmasının yanı sıra işbirliği fırsatları masaya yatırıldı.

ABD ziyareti kapsamında Bakan Kasabi, İhracat ve İthalat Bankası Başkanı Reta Jo Lewis ile toplantı gerçekleştirdi. Görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik ortaklığın güçlendirilmesi ele alındı. Suudi Arabistan heyeti, hükümet yetkilileri ile görüşme düzenledi. İki taraf arasındaki iletişimin güçlendirilmesi ve Suudi Arabistan’da uygulanan reformlar ele alındı.


Taraflar, atık yönetimi ve su, yapay zeka, bulut teknolojisi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin geliştirilmesi, kadınların rolü, ekonomik kalkınma ve gibi konularda iki ülke arasındaki ortaklık sağlanması için bir araya geldi.

Suudi Arabistan- ABD İş Forumu’na katılan Bakan Kasabi, Suudi Arabistan’ın tanık olduğu gelişmenin 2030 Vizyonu sayesinde gerçekleştiğini belirti. Suudi Arabistan’da birçok sektörün hükümet tarafından desteklendiği, ticaret ve yatırım fırsatlarının oluşturulduğunu belirten Ticaret Bakanı Kasabi, Suudi Arabistan’daki tüm sektörlerde ‘umut verici fırsatların yaşanmasını’ arzuladığını belirtti.


Suudi Arabistan ve ABD’deki çeşitli sektörlerden 180 şirket, forumun oturumlarında bir araya geldi. Büyük, orta ve küçük ölçekli tesis sahiplerinin de katıldığı oturumlarda iş yerinde liderin desteği, sürdürülebilirlik, dijital ekonomi ve yenilik, lojistik hizmetleri konulu 4 oturum düzenlendi. Tartışma bölümünde, Suudi Arabistan ve ABD’li şirketler arasında çalışma ortamının sağlanması, tedarik zincirlerinin iyileştirilmesi konusu masaya yatırıldı.


Alanında uzman heyete başkanlık eden Bakan Kasabi, ABD’li şirketler ile iş birliğinin geliştirilmesi için yöneticiler ile toplantı düzenledi.


Editörün Seçimi

Multimedya