Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan vatandaşlarına AB’de vize muafiyeti için çalışmalar sürüyor

Suudi Arabistan vatandaşlarına AB’de vize muafiyeti için çalışmalar sürüyor

AP: Suudi vatandaşların vizeden muaf tutulması ortak çıkarları sağlanmasıyla olacak
Cuma, 17 Haziran, 2022 - 14:30
Brüksel'deki parlamento toplantısı çalışmalarının bir kısmı ((Suudi Arabistan Avrupa Birliği Misyonu)

Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri, Suudi vatandaşlarının giriş vizesinden muaf tutulmasının, Suudi Arabistan ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında ortak çıkar elde edildiğinde sağlanacağını belirterek iş birliğinin güçlendirilmesinin önemi vurgulandı.

AB Riyad Büyükelçisi Patrick Simonet iki hafta önce “yakında Suudi vatandaşlarına vize vermek için çoklu ülkeye erişimi kolaylaştıran yeni bir sistem” üzerinde çalışıldığını açıklamıştı. Brüksel'de iki taraf arasında gerçekleşen toplantı sırasında konuyla ilgili Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Simonet, Körfez ülkelerinin tüm vatandaşlarını vize gereksinimlerinden muaf tutacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirterek, Suudi Arabistan’ın yakında vizesiz bir şekilde Avrupa’yı seyahat edebileceklerine dair iyimserliğini dile getirdi.


Suudi heyetinin başkanı Dr. Eymen Fadıl görüşme sırasında iki taraf arasında ticari anlamda bir büyüme olduğuna işaret ederek, ilişkileri güçlendirmek ve geliştirmek için sabırsızlandıklarını kaydetti. Fadıl, Suudi Arabistan’ın mevcut Rus-Ukrayna krizini konusunda tutumunu yineleyerek, çatışmayı sona erdirmek için kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşılması ve bunun en kısa zamanda gerçekleştirilmesi arzusuna değindi.

Öte yandan Avrupa Parlamentonun Arap Yarımadası ile İlişkiler Delegasyonu (DARP) Başkanı Hannah Neumann, Suudi Arabistan'da şu anda üzerinde çalışılan NEOM projesi gibi projelerin önemine dikkati çekerek, 2030 Vizyonu ile AB ülkelerini bir araya getiren ortak hedeflerine atıfta bulundu. Neumann, aynı zamanda Riyad'ın kadınların güçlendirilmesi alanında kaydettiği ilerleme ve gelişmeyi övdü.


Avrupa Parlamentosu ile Suudi Parlamento Dostluk Komitesi üyeleri, mevzuat ve yönetmeliklerde yapılan son değişiklikler ve güncellemeler hakkında genel bir bilgi verdi. Açıklamada, yabancı yatırımları çekmek için “2030 Vizyonu” çerçevesinde sürekli çalışmayı ve Krallık'ta yabancı sektörlere sağlanan kolaylıklara değinilerek, taraflar arasındaki ortak çıkarların elde edilmesini sağlayan fırsatlara işaret edildi.

Suudi Arabistan'ın çevre koruma ve alternatif enerji kullanımı alanında duyurduğu girişimlere de değinen üyeler, devlet kurumlarında çevre ile ilgili konuları tartışarak alternatif enerji kullanımı ve Şura Konseyi'nin bu konuda oynadığı role atıfta bulundu.

Toplantıda, Suudi Arabistan ve Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki enerji kaynakları ve petrol arzının karşı karşıya olduğu tehditlere karşı ortak bir vizyon bulma ihtiyacı vurgulandı. Ayrıca Yemen krizinin yanı sıra uluslararası ve bölgesel sorunlar ve iki taraf arasındaki parlamento çalışmasının güçlendirilmesine katkıda bulunan ortak konular masaya yatırıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya