Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Afganistan’daki İngiltere elçiliğinin eski çalışanları: Taliban, bize işkence yaptı

Afganistan’daki İngiltere elçiliğinin eski çalışanları: Taliban, bize işkence yaptı

Cumartesi, 18 Haziran, 2022 - 08:00
Başkent Kabil'deki İngiliz elçiliği önünden geçen adam kucağında bir çocukla (Getty Images)

Kabil'deki İngiliz Büyükelçiliği'nde çalışan 150'den fazla Afgan, Batılı bir hükümet için çalıştıkları gerekçesiyle Taliban tarafından ciddi şekilde darp edildi işkence gördü.

BBC'nin internet sitesinde yayınlanan bir habere göre, İngiliz diplomatlar, Taliban'ın Kabil'de iktidara geldiği sırada güvenlik endişelerini öne sürerek Afganistan'ı terk etmişlerdi. Ancak İngiliz büyükelçiliğinde çalışan Afgan vatandaşları ülkede kaldılar.

Haberde, eskiden elçilikte çalışan ve halen ülkede bulunan 150'den fazla kişinin yer aldığı bir listenin, BBC tarafından teyit edildiği bildirildi. Bu kişiler, elçilik yerleşkesini ziyaret eden ve onlara kimin için çalıştıklarını soran Taliban üyeleri tarafından defalarca işkence gördü ve darp edildi.

BBC, İngiliz hükümetinin söz konusu Afganları İngiltere'ye yerleştirme planına rağmen, Afgan vatandaşlarının halen hayatlarını tehdit eden zor koşullardan mustarip olduğunu bildirdi.

Taliban’ın düzenli olarak İngiliz Büyükelçiliği yerleşkesini ziyaret edip orada çalışan Afgan vatandaşlara saldırdığı belirtiliyor.

İngiliz büyükelçiliğinde çalışan bir Afgan vatandaşı BBC'ye verdiği demeçte, "Silahlı adamlar bana yaklaştığında dışarıda oturuyordum ve onlardan biri bana saldırdı. 'İngiliz Büyükelçiliği için çalışıyorsun' diyerek beni dövmeye başladılar ve yere attılar, tekrar tekrar saldırdılar” dedi.

Eskiden elçilikte çalışan bir güvenlik görevlisi de bir milisin, silahının kabzasıyla kafasına vurduğunu, ancak artık İngiltere için çalışmadığına ikna olmasından sonra serbest bırakıldığını söyledi.

İngiliz hükümeti geçen yıldan bu yana Afganistan'dan 15 binden fazla kişiyi tahliye ettiklerini ve tahliye çalışmalarının sürdüğünü aktarıyor.

İngiliz hükümetinin tahliye çalışmalarına rağmen, eskiden İngiliz elçiliğinde çalışan Afgan vatandaşları hala hayati tehlike arz eden koşullardan mustarip.

Boris Johnson hükümeti, bu hafta, eskiden İngiliz elçiliği için çalışan kişilerin 20 Haziran'dan itibaren İngiltere'ye gelmek için başvuru yapabileceğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya