Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Küba: 2021 protestolarına katılan 30 kişiye hapis cezası verildi

Küba: 2021 protestolarına katılan 30 kişiye hapis cezası verildi

Cumartesi, 18 Haziran, 2022 - 11:45
Bir Kübalı, Havana'da bir sokakta Guevara'nın duvar resminin önünde yürüyor (AFP)

Küba, Temmuz 2021'de adada gerçekleşen protestolara katılmakla suçlanan yaklaşık 30 kişiyi hapis cezasına çarptırdı. Böylece bir kısmı 25 yıl hapis cezasına çarptırılan mahkumların toplam sayısı 414 kişiye yükseldi.

Küba Savcısı yaptığı açıklamada, Havana ve komşu eyalet Mayapeque'de (batı) gösterilere katılmakla suçlanan ve cezalarına itiraz eden 33 kişiden 30’unun hapis cezasına çarptırılmasına karar verildiğini söyledi. Mahkumlardan 20'si için 5 ila 10 yıl, 10'u için 10 ila 18 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

Bu cezaların ardından Washington ‘haksız’ davalardaki rolleri ve göstericileri hapse mahkum etme kararlarından dolayı 5 Kübalı yetkiliye yaptırım uyguladığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Perşembe günü yaptığı açıklamada, yaptırımların hedef aldığı 5 yetkilinin ismini vermeden ‘Kübalıların temel insan haklarını ve temel özgürlüklerini inkar edenlerin’ cezalandırıldığını söyledi.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez dün (Cuma) sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan mevkidaşına şu yanıtı verdi:

“Bir kez daha ABD, Küba'ya karşı zorlayıcı tedbirlere başvuruyor. Bu saldırgan bir davranış. Bunlar aslında hiçbir dayanağı olmayan asılsız suçlamalara dayalı bireysel cezalar. Bizi boyun eğdirmiyorlar, aksine daha güçlü tepki vermemize neden oluyorlar.”

11 ve 12 Temmuz 2021'de Küba'nın birçok şehrinde binlerce gösterici sokaklara dökülüp ‘açız’, ‘özgürlük’ ve ‘kahrolsun diktatörlük’ gibi sloganlar attı. Bir kişinin yaşamını yitirdiği, onlarca kişinin yaralandığı gösterilerde bin 300 kişi tutuklandı. İnsan hakları örgütü Justicia'ya göre yüzlerce kişi hala gözaltında.

Küba makamları, 1959'dan bu yana en büyüğü olan bu gösterilerin ABD'de planlandığını iddia ederken, Washington, Avrupa Birliği ve insan hakları örgütleri ülkedeki tüm ‘siyasi mahkumların’ serbest bırakılmasını talep ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya