Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır su sorunu konusunda farkındalığı arttırmaya çalışıyor

Mısır su sorunu konusunda farkındalığı arttırmaya çalışıyor

Mısır, su sorunları konusunda farkındalığı artırarak zorluklara karşı mücadele edecek
Cumartesi, 18 Haziran, 2022 - 12:00
Abdulati su konulu Kahire Haftası’nın düzenlemelerini gözden geçiriyor (Mısır Su Bakanlığı)

Mısır su sorunları ile ‘bu sorunlarına ilişkin farkındalığı artırarak’ mücadele ediyor. Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Muhammed Abdulati, Beşinci Kahire Su Haftası su sorunları konusunda farkındalık yaratmayı, alışıldık olmayan su sorunlarına karşı mücadele etmek için modern teknoloji kullanımını teşvik etmeyi, entegre su yönetimi politikalarının desteklemeyi ve uygulanmayı, nüfus artışına ve iklim değişikliğine karşı su kaynaklarını yönetmek için sürdürülebilir çözümler bulmayı amaçlıyor” açıklamasında bulundu. Su Kaynakları ve Sulama Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamaya göre, Kahire Su Haftası, Mısır devletinin iklimde su konusunun önemine ve durumu değiştirebileceğine inanması sebebiyle İklim Eyleminin Kalbindeki Su başlığı altında düzenlenecek.   

Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Abdulati dün, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin liderliğinde bu yıl düzenlenmesi planlanan “Kahire Su Haftası’nın düzenlenmesi için devam eden düzenlemeleri gözden geçirdi. Ayrıca, Mısır cumhurbaşkanlığının yaklaşan 27’inci Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP27) programında, suya tam bir gün ayrılması ve iklim değişikliklerine uyum için uluslararası bir girişim başlatılması amacıyla ‘Su Günü’ hazırlıklarını da gözden geçirdi. Mısır Sulama Bakanı, Kahire Su Haftası Dünya Su Konseyi ve Arap Devletleri Ligi'nin fahri sponsorluğundan yararlandığını ayrıca dünyanın farklı ülkelerinden bakanlar, resmi heyetler, üst düzey yetkililerin yanı sıra su sektörü ile ilgili diğer sektörlerden bilim insanlarının, parlamenterlerin, uluslararası kuruluş ve enstitülerinin, sivil toplum kuruluşlarının geniş bir katılımına tanık olması bekleniyor” dedi.

Su Kaynakları ve Sulama Bakanlığı’na göre Mısır’ın, su ihtiyaçların 114 milyar metreküp, ülkede elde edilen kaynakların ise 74 milyar metreküp olması sebebiyle, su kaynaklarında sıkıntı yaşanıyorr. Mısır, yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırımla 2037 yılına kadar su talebini yönetmek ve karşılamak için bir strateji uygulamaya başladı. Mısır programı, deniz suyunu tuzdan arındırma tesisleri ve üçlü arıtma ile atık su geri dönüşüm tesisleri inşa etmeyi içeriyor.

Mısır Su Bakanlığı, Kahire Su Haftası’nın birçok üst düzey toplantı, bölgesel çalıştaylar ve teknik oturumlar ve uzmanlar tarafından bilimsel araştırmaların yanı sıra modern sulama teknolojisi ve akıllı sulama, suyun yeniden kullanım yöntemleri ve su arıtma teknolojileri fuarının içerdiğini belirtti. Sulama Bakanı, Kahire haftasında, 4’üncü Kahire Su Haftası sırasında verilen mesajların (sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için su kıtlığından mustarip ülkelerde politika diyaloğu kapsamında) nihai çözümünün hazırlanacağını açıkladı. Söz konusu oturumlar, Mart 2023’te New York’ta düzenlenecek olan Su Eylemi 10 Yıllık Orta Vadeli Kapsamlı Gözden Geçirme konulu Birleşmiş Milletler konferansına hazırlığı temsil ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya