Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus: Nahda’ya yakın haber sitesinin genel yayın yönetmeni gözaltında

Tunus: Nahda’ya yakın haber sitesinin genel yayın yönetmeni gözaltında

Tunus’ta Nahda Hareketi’ne yakınlığıyla bilinen bir genel yayın yönetmeni gözaltına alındı
Cumartesi, 18 Haziran, 2022 - 14:30
Nahda Hareketi lideri Raşid Gannuşi (AFP)

Tunus polisinin İslamcı çizgideki Nahda Hareketi’ne yakın bir haber sitesi olan “Achahed” (eş-Şahid) Genel Yayın Yönetmeni Lütfü el Hidouri’nin gözaltına alındığı bildirildi. Hidouri’nin devlet güvenliğine karşı komplo kurmakla suçlanan bir şirketle bağlantılı olduğu ileri sürüldü.

Avukat Semir bin Ömer AFP’ye yaptığı açıklamada, “Achahed” isimli internet sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Lütfü el-Hidouri’nin internet sitesini finanse eden bir şirket ile dijital içerik üreten bir şirket arasında şüpheli görülen finansal işlemler nedeniyle önceki gün gözaltına alındığını söyledi.

Dijital içerik prodüksiyon şirketi 2021'den beri adli soruşturmaya tabi tutuluyor. Yerel basına göre, başta "devlet güvenliğine karşı komplo kurmak" ve "şiddete teşvik etmek" olmak üzere çeşitli ithamlarla suçlanıyor.

Raşid Gannuşi liderliğindeki Nahda Hareketi, 25 Temmuz 2021'de tam yürütme ve yasama yetkilerini üstlendikten sonra Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından feshedilen parlamentodaki ana güçtü.

Ömer, Nahda’ya yakın olan Hidouri’nin internet sitesinde kendisine karşı alınan önlemleri haklı çıkaran “idari bir sorumluluk” üstlenmediğini ifade etti. Necla Buden hükümetine atıfta bulunan Avukat, “Bu darbe çetesinin yeni suçu” ifadelerini kullandı.

Said’in politikalarını eleştiren bir başka gazeteci de Tunus ordusuyla ilgili açıklama yaptıktan sonra 11 Haziran'da gözaltına alındı. Avukatı daha önce gazeteci Salih Attia'nın “orduyu yıpratmak” ve "Tunusluları şiddete teşvik etmekle" suçlandığını belirtmişti.

Tunus Ulusal Gazeteciler Sendikası, Mayıs ayı başlarında basın özgürlüğüne yönelik "ciddi tehditler" konusunda uyarıda bulunmuş ve 25 Temmuz 2021'den bu yana özgürlüklerin geniş çapta kısıtlanmasını kınamıştı


Editörün Seçimi

Multimedya