Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ile Suudi Arabistan arasında 7,7 milyar dolarlık 14 anlaşma imzalandı

Mısır ile Suudi Arabistan arasında 7,7 milyar dolarlık 14 anlaşma imzalandı

Salı, 21 Haziran, 2022 - 14:15
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı kabul etti (SPA)

Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Dr. Macid el-Kasabi, Mısır ile Suudi Arabistan arasında 7,7 milyar dolar değerinde 14 anlaşmanın imzalandığını duyurdu.

Anlaşmalar, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Mısır'a yaptığı ziyaretin oturum aralarında yenilenebilir enerji, petrol, altyapı ve siber güvenlik de dahil olmak üzere bir dizi hayati sektörü kapsıyor.

Kasabi, Mısır'daki Suudi yatırımların 6 binden fazla şirket aracılığıyla 30 milyar doları aştığını ve Kahire ile Riyad arasındaki ticaret alışverişinin geçtiğimiz yıl yüzde 85 artarak 14,5 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman dün sabah saatlerinde beraberinde üst düzey yetkililerin yer aldığı bir heyet ile Cidde'den ayrılarak Mısır, Ürdün ve Türkiye'yi kapsayan yurtdışı turuna başladı. Veliaht Prens, Kahire Havalimanı'nda Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi tarafından karşılandı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bessam Radi, Veliaht Prens’in ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada,  Sisi ile yapılacak görüşmede iki kardeş ülke arasındaki ilişkiler ve bunları çeşitli alanlarda geliştirmenin yollarının ele alınacağını söyledi. Ayrıca, Kahire ile Riyad arasındaki, iki kardeş ülke ve halklarının yanı sıra Arap ve Müslüman ülkelerin yararına ortak bir vizyonla güvenlik, istikrar, kalkınma ve barışı sağlamayı amaçlayan derin ve köklü stratejik ortaklık çerçevesinde, ortak çıkarları ilgilendiren bölgesel ve uluslararası siyasi konulara da değinileceği aktarıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya