Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Enerji alanına yapılacak yatırım yeterli değil

Enerji alanına yapılacak yatırım yeterli değil

2022 yılı boyunca 2,4 trilyon dolar yatırım yapılması planlanıyor.
Çarşamba, 22 Haziran, 2022 - 15:30
Almanya'daki rüzgar türbinleri. (AP)

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) bugün, 2022 yılında enerji sektörüne yapılacak 2,4 trilyon dolarlık yatırımın arz açığının kapatılması ve iklim değişikliği ile mücadele için yeterli olmadığını açıkladı.

Paris merkezli Ajans yıllık yatırım raporunda, yeni tip koronavirüs salgınında durumun en kötü olduğu bir önceki yıla göre yüzde 8 oranında artan yatırım hacminin, elektrik sektöründe kullanım verimliliğini artırmaya yönelik çalışmaları kapsadığını bildirdi.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, temiz enerjiye geçişi hızlandırmayı amaçlayan yatırımlardaki büyük artışın, tek sürdürülebilir çözüm olduğunu söyledi

.Reuters haber ajansına göre Birol, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu tür yatırımlar artıyor. Ancak artan fosil yakıt fiyatlarının tüketiciler üzerindeki baskısını hafifletmek, enerji sistemlerimizin güvenliğini sağlamak ve dünyayı iklim hedeflerimize ulaşmak adına doğru yola sokmak için çok daha hızlı adımlar atmamız gerekiyor.”

Enerji yatırımlarındaki artışların çoğu gelişmiş ülkelerde yoğunlaşırken Çin hariç en yoksul ülkeler, dünya liderlerinin sıcaklık artışını sınırlamak için Paris Anlaşması'nı imzaladıkları 2015'ten bu yana yenilenebilir kaynaklara daha fazla yatırım yapamıyorlar.

IAE, çevreyi en çok kirleten fosil yakıtlardan kömüre yapılan yatırımın, Çin'in yeni kömürle çalışan elektrik santralleri inşa etmeye devam etmesiyle geçtiğimiz yıl yüzde 10 arttığı konusunda uyardı.

Buna karşılık, dünya genelinde temiz enerjiye yapılan yatırım hacmi, son beş yılda yıllık yüzde 2'lik yükselişin ardından 2020'den bu yana yüzde 12 arttı.


 


Editörün Seçimi

Multimedya