Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD maymun çiçeğine yönelik test kapasitesini artırdı

ABD maymun çiçeğine yönelik test kapasitesini artırdı

Perşembe, 23 Haziran, 2022 - 13:15
Maymun çiçeği için test tüpleri (Reuters)

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, ülkede en az 142 kişide görülen maymun çiçeği salgınının hızla yayılacağından endişeleniyor.

Yönetim, test kapsamını önemli ölçüde genişletmek amacıyla ticari laboratuvarlara maymun çiçeği testleri yapma yetkisi verdi.

Washington Post gazetesinin haberine göre, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), bu hafta beş ticari laboratuvar şirketine test kitleri göndermeye başladı.

Bu, sağlık hizmeti sağlayıcılarının Temmuz ayı başına kadar doğrudan laboratuvarlardan testler sipariş etmesine olanak tanıyacak.

Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanı Xavier Becerra konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Tüm ABD’liler maymun çiçeği vakaları konusunda endişelenmeli. Neyse ki şu anda ülkede vakalarla savaşmak ve tedavi etmek için araçlara sahibiz. Ülke genelinde test yerlerinin sayısını önemli ölçüde artırarak, herkesin test edilmesini mümkün kılıyoruz” diye konuştu.

Yetkililere göre, bu karar ABD’nin yalnızca haftada 9 bin test gerçekleştirebilen ulusal kamu laboratuvarları ağına güvenmek yerine, haftada on binlerce test yapmasına izin verebilir.

Biden yönetiminden üst düzey bir yetkili, Haziran başında günde yaklaşık 10 olan maymun çiçeği test sayısının geçen hafta günde 60’a çıkarıldığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hastalığın endemik olduğu ülkeler dışındaki 27 ülkede laboratuvar tarafından doğrulanan 780 maymun çiçeği vakası tespit edildiğini bildirdi.

WHO, ayrıca virüsün küresel risk boyutunu ‘orta seviye’ olarak belirledi.


Editörün Seçimi

Multimedya