Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan ve İngiltere arasında sanayi ve madencilik alanında işbirliği artıyor

Suudi Arabistan ve İngiltere arasında sanayi ve madencilik alanında işbirliği artıyor

Perşembe, 23 Haziran, 2022 - 12:45
Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Bender el-Harif v eİngiltere, İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng (SPA)

Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Bender el-Harif dün Londra’da İngiltere, İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng ile bir araya gelerek, iki ülke arasındaki sanayi ve madencilik sektörlerinde işbirliğini ele aldı.

Sanayi ve madencilik sisteminden çok sayıda sektör temsilcisinin katıldığı görüşmede, iki ülke arasındaki ortak konular, sektördeki yatırım fırsatları ve iki ülke arasındaki ilişkilerde işbirliğinin devamlılığı masaya yatırıldı. Ayrıca, yatırım çekmeye katkı sağlayacak şekilde iletişim kanallarının güçlendirilmesi ve ekonomik tabanın çeşitlendirilmesine yönelik Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu hedefleri ile uyumluluğa atıfta bulunuldu.

Suudi Arabistan'ın Birleşik Krallık'a toplam petrol dışı ihracatı 1,53 milyar riyal olarak gerçekleşti. Suudi Arabistan sanayi sektöründeki yatırımların hacmi ise 10 bini aşkı fabrika dahil yaklaşık 400 milyar dolar. Geçtiğimiz yıl 20 milyar doları aşan yeni yatırımlar yapıldı. Suudi Arabistan’daki maden zenginliği hacminin 1,3 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Harif ayrıca İngiltere Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanı Victoria Prentis ve Tarımsal Yenilik ve İklim Adaptasyonu Müsteşarı Joe Churchill ile bir araya geldi. Görüşmede, sanayi sektöründeki yatırım fırsatları gözden geçirilirken, iki ülke arasındaki ilişkilerde işbirliğinin devamlılığını sağlamak, gıda endüstrileri alanında deneyim ve bilgi alışverişinde bulunmak, çevrenin korunmasına ve çevreye verilen zararların azaltılmasına katkıda bulunan yeni teknolojiler ve trendler geliştirmek konuları tartışıldı.

Suudi Bakan ayrıca İngiltere İş, Enerji ve Endüstriyel Stratejiden Sorumlu Sanayi Bakanı Lee Rowley ile Londra'daki Westminster Sarayı'ndaki İngiliz Parlamentosu'nu ziyaret etti. Harif, sarayın tarihi yönü, en belirgin özellikleri ve eserler hakkında bilgi aldı. Westminster Sarayı, dünyanın en büyük parlamento binalarından biri olarak kabul ediliyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya