Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SRMG, Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde Arap medyasındaki fırsatları ele aldı

SRMG, Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde Arap medyasındaki fırsatları ele aldı

Cuma, 24 Haziran, 2022 - 08:30
SRMG tarafından Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde düzenlenen Ortadoğu’da medya konulu seminerden bir kesit (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Araştırma ve Medya Grubu (SRMG) tarafından Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde dün düzenlenen bir seminerde gençlerin güçlendirilmesi, yaratıcı yeteneklerin ortaya çıkarılması ve yeni girişimlerin desteklenmesi konuları ele alındı.

SRMG Baş Strateji Sorumlusu Basil el-Muallimi’nin moderatörlüğünde yapılan seminere, Arap dünyasındaki medya ve teknoloji sektöründen seçkin liderler katıldı.

SRMG CEO’su Cumana er-Raşid, Anghami’nin kurucu ortağı ve CEO’su Eddie Maroun, Meta Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Faris Akkad ve Impact BBDO’nun Orta Doğu, Afrika ve Pakistan’daki CEO’su ve Başkanı Dani Richa seminerde konuşma yaptı.


Yetkinlik desteği

Seminere katılan yöneticiler, gençlerin bölgedeki yaratıcılığın gücü ve yeni medyanın en büyük tüketicileri olduğu konusunda mutabık kalarak, gençlerin güçlendirilmesi için destek verilmesi çağrısında bulundu.

SRMG CEO’su Raşid, yeteneği güçlendirmenin, eğitmenin ve yaratıcılığı desteklemenin önemini vurgulayarak, medya şirketlerinin başarısındaki anahtarın bu olduğunu söyledi.

Medya endüstrisinde geleceğin, gazetecilik yetkinliklerine ek olarak yaratıcı ajansları, podcasting platformları ve teknoloji şirketlerini içerdiğini söyleyen Raşid şöyle devam etti;

“Rolümüz, yaratıcılığı destekleyen altyapıyı geliştirmek ve yeni medya trendlerinin bölge için ne anlama geldiğini anlamak için işbirliği yapmaktır.”

Hedef kitlenin kullandığı platformlardaki etkileşimi esas olarak değerlendiren Raşid, Suudi Arabistan nüfusunun yüzde 70’inin ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin nüfusunun yüzde 60’ının 30 ile 35 yaş arasında olduğunu söyledi.

Dani Richa ise bölge nüfusunun yarısının ‘teknoloji ortamında doğmuş’ genç insanlar olduğunu söyleyerek, bunun bu segment için pazarlama şeklini değiştirdiğini belirtti.

Richa, “Bugün marka oluşturmaktan pazarlamaya kadar her şey telefonda ve platformlarda oluyor. Bu şimdiye kadarki en büyük fırsat ve bu alanda ustalaşmak için çalışmak zorundayız” diye ekledi.

SRMG’nin Cannes Lions’daki standına övgüde bulunan Richa, “Hem kazandığınız ödüllerle bölgeyi temsil etmek, hem de burada (Cannes Lions’da) bulunmak çok takdir ediliyor. Dünyanın bölgemizde neler olduğunu görmesini istiyoruz” dedi.


İçerik endüstrisi

Eddie Maroun, “Bugün, Arapça içerik oluşturmak için büyük bir fırsat ve ihtiyaç var” diyerek, Anghami’de tüketilen Arap müziği payının yüzde 50 olduğunu, platformdaki toplam içerik hacminin ise yüzde 1’ini geçmediğini söyledi.

Maroun bunu, Arap müziğine olan büyük talebin kanıtı olarak değerlendirdi. 

Bölgedeki Sony ve Universal gibi şirketlerin yabancı yatırımlarına atıfta bulunan Maroun, önümüzdeki dönemde bölgede yaratıcılıkta bir sıçramaya tanık olunacağını belirtti.

Anghami’nin bir müzik yayını uygulamasından içerik oluşturucular için bir platforma dönüşmesine değinen Maroun şu ifadelerle konuşmasına devam etti;

“Arap kültürü büyük bir derinliğe sahiptir ve biz bölgenin sesi olmak ve bunu dünyaya iletmek istiyoruz. Bölge müziğin gelişmesine, yaratıcılığın ortaya çıkarılmasına ve yaratıcıların güçlenmesine olanak sağlayan bir dönüşüme tanık oluyor. Biz Anghami olarak, müzik veya podcast açısından bu dönüşümün bir parçası olmak istiyoruz.”


Milyarlık yatırım

Bir araştırmaya göre, Metaverse’lerin önümüzdeki on yıl içinde Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin ülkelerinin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 6’sına, yani 360 milyar dolara eşdeğer katkıda bulunması bekleniyor.

Faris Akkad, bu sürecin bölge için yaratıcılık açısından harika bir fırsat sunduğunu kaydederek, “Özellikle Suudiler olmak üzere, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki kullanıcılar yeni teknolojilere en hızlı adapte olan kişilerdir” diye konuştu.

Akkad, Metaverse’nin bölgedeki start-up’ları desteklemeyi, Ortadoğu’ya özgü modeller inşa etmeyi veya küresel modelleri bölgenin özelliklerine uyarlamayı amaçladığını vurguladı.

Bölgenin sunduğu fırsatların sadece bir algı değil, rakamlarla desteklenen bir gerçeklik olduğunu dile getiren Akkad, bölgedeki video izleme oranının dünya ortalamasının iki katı olduğunu söyledi.

Küresel dijital eğlence gelirinin yüzde 51, bölgede ise bu oranın yüzde 42 olduğunu bildiren Akkad, “Bölgenin iki yıl içinde bu orana ulaşması bekleniyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya