Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dev köpekbalığı Megalodon nasıl besleniyordu?

Dev köpekbalığı Megalodon nasıl besleniyordu?

3 milyon yıl önce nesli tükenen Megalodon köpekbalığının yeni beslenme alışkanlıkları keşfedildi
Cuma, 24 Haziran, 2022 - 10:30
Megalodon köpekbalığına ait dişlerinden birinin fosili

ABD’deki Princeton Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, adını dişlerinin büyüklüğünden alan Megalodon köpekbalığının dişlerine ait bir fosil üzerinden, bu dev köpekbalığının beslenme düzeniyle ilgili yeni bilgiler elde etmek için milyonlarca yıl geriye gittiler.

Megalodon ismi, köpekbalıklarının insan elinden daha büyük olabilen megatooth-büyük dişlere sahip olmasından geliyor ve üzerinde uygulanan nitrojen izotoplarının analizi Science Advance dergisinde yayınlanan makaleye göre köpekbalığının şimdiye kadar ölçülen en yüksek yırtıcılardan biri olduğunu gösteriyor.

Bilim insanları, yaklaşık 3 milyon yıl önce soyu tükenmiş olan Megalodon köpekbalığının diş fosillerindeki nitrojen izotoplarını analiz ettiklerinde, bu büyük balıkların beslenme şekillerinin, filler ve balina köpekbalıkları gibi suda asılı kalan içerikleri farklı şekillerde filtreleyerek beslenen, otobur ya da filtre ile beslenen büyük türler gibi olmadığını, beslenme menülerinin diğer yırtıcıları da içerdiğini buldular.

Çalışmanın baş araştırmacısı Emma Kast, Princeton Üniversitesi'nin resmi web sitesinde çalışmayla ilgili yayınlanan raporda şunları söylüyor: “Azot izotoplarından topladığımız kanıtlar, Megalodon ve atalarından bazılarının tarih öncesi zamanlarda besin zincirinin en tepesinde olduğunu gösteriyor. Bu, bilim adamlarının besin zincirindeki en yüksek (trofik seviye) dedikleri şey. Gerçekten de, trofik seviyeleri o kadar yüksek ki, diğer yırtıcıları karmaşık bir besin ağında yemiş olmalılar.”

Araştırmacılar bu sonuca ulaşmak için, köpekbalıklarının dişlerindeki nitrojen izotoplarını ölçmek için yeni bir teknik kullandılar.

Şarku’l Avsat’ın akademik dergiden aktardığına göre ekolojistler, bir organizmanın sahip olduğu daha fazla nitrojen izotopunun, beslenme seviyesinin daha yüksek olduğunu gösterdiğini uzun zamandır biliyorlardı. Ancak bilim adamları daha önce soyu tükenmiş yırtıcıların dişlerinin mine tabakasında korunan küçük miktarlardaki nitrojeni ölçememişlerdi. Şimdi araştırma ekibi bunu yapmalarını sağlayan yeni bir yöntem kullanarak ölçümler yaptı.

Kast; “Dişçi matkaplarına benzer aleterin yardımıyla, sonunda mine içindeki nitrojeni nitrojen oksite dönüştüren kimyasalları ve mikropları temizleyerek, bu eski dişlerdeki N14 ve N15 izotoplarının oranını doğru bir şekilde ölçebiliyoruz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya