Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Brad Pitt: ‘Yüz körlüğüne’ yakalanmış olabileceğime kimse inanmıyor

Brad Pitt: ‘Yüz körlüğüne’ yakalanmış olabileceğime kimse inanmıyor

Cuma, 24 Haziran, 2022 - 10:45
ABD’li aktör Brad Pitt (Reuters)

ABD’li ünlü aktör Brad Pitt, teşhis edilmemiş yüz körlüğünden (Prosopagnozi) muzdarip olabileceğini ve insanları hatırlamakta zorlanma nedeninin bu olabileceğini söyledi.

The Independent’ın haberine göre, 58 yaşındaki oyuncu GQ dergisine verdiği röportajda, sağlık durumu ve bunun itibarı üzerindeki etkisi hakkında konuştu.

Resmi olarak yüz körlüğü teşhisi konmamış olan Pitt’e göre, İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) yüz körlüğünü ‘insanların yüzlerini tanıyamama’ durumu olarak tanımlıyor.

Bu kişiler özellikle partiler gibi sosyal ortamlarda yeni insanları hatırlamakta ve yüzlerini tanımakta zorlanıyor.

Bu durum, tanıştığı kişilerde olumsuz bir izlenim bırakabileceğini ve ‘uzak ve mesafeli, erişilemez ve kendi içine kapanık’ bir itibar bırakabileceğine inandığını söyleyen Pitt’i endişelendiriyor.

Pitt, tanıştığı insanları hatırlamak istediğini ve hatırlayamadığında utandığını söyledi.

Yüz körlüğünden muzdarip olabileceğine hiç kimsenin inanmadığını dile getiren Pitt, du durumdaki diğer kişilerle tanışmak istediğini belirtti.

Ünlü aktör, yüzleri tanıyamaması ve bu zorluğun itibarı üzerindeki etkisi hakkında kamuoyuna daha önce de konuşmuştu.

Oscar ödüllü Pitt, 2013’te verdiği bir başka röportajda, “Pek çok insan benden nefret ediyor, çünkü onlara kasıtlı olarak saygısızlık ettiğimi düşünüyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

NHS, beyin hasarı yaşamamış bireyleri etkileyen yüz körlüğünün, her 50 kişiden birini etkileyebileceğini belirtiyor.

Bu durum genellikle insanları doğumdan itibaren etkiler ve genellikle ömür boyu süren bir problem olarak kalır.

NHS, durumun sosyal anksiyete bozukluklarına yol açabileceğini belirterek, yüz körlüğü olan birçok kişinin aile üyelerini, ortakları veya arkadaşları tanıyamayacağına belirtti.

Bir beyin hasarı veya felç de yüz körlüğü gelişimine yol açabilir. Bu da ‘edinilmiş prosopagnozi’ olarak nitelendirilir.

Oyuncu GQ dergisine verdiği röportajda ayrıca yıllarca ‘hafif despesyonda’ olduğunu ve ‘neşeyi’ ancak son zamanlarda keşfettiğini açıkladı.

Pitt’e göre bu değişiklik kısmen arkadaşları ve ailesinin ‘daha ​​fazla kucaklaşmasından’ kaynaklanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya