Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ve Katar ortak eylem mekanizmalarına hız verdi

Mısır ve Katar ortak eylem mekanizmalarına hız verdi

Cuma, 24 Haziran, 2022 - 12:30
Mısır Maliye Bakanı Muit (solda), Katarlı mevkidaşı Ahmed ile Doha’da bir araya geldi. (Mısır Bakanlar Kurulu)

Mısır ve Katar, Rusya-Ukrayna savaşının ‘olumsuz yansımalarını kontrol altına almak’ amacıyla iki ülke arasında her alanda ortak çalışma mekanizmaları geliştirmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Mısır Maliye Bakanı Muhammed Muit, Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen Katar Ekonomik Forumu kapsamında Katarlı mevkidaşı Ali bin Ahmed ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Mısır Bakanlar Kurulu tarafından dün yapılan açıklamada, görüşme sırasında Doha ve Kahire’nin mali vizyon pozisyonları ve politikaları uluslararası forumlarda koordine etmeye yardımcı olacak ikili iş birliğini güçlendirmenin yanı sıra her iki ülkede yatırımları teşvik etmenin ve ortak çalışma mekanizmaları geliştirmenin öneminin vurgulandığı bildirildi. Katar ve Mısır ilişkilerinin somutlaştırılması gerektiğini kaydedilen açıklamada, küresel ekonomik zorluklar ışığında her iki ülke halkının  çıkarlarına hizmet edecek ortak çabalara değinildi. Ayrıca tüm ülkelerin ekonomisini etkileyen Avrupa’daki savaşın olumsuz yansımalarını kontrol altına almak gerektiğinin altı çizildi.

Muit, Mısır’ın birçok alanda yatırımları çeken ve teşvik eden verimli bir ülke haline geldiğini söyleyerek, büyük ve benzeri görülmemiş ulusal ve kalkınma projelerinin, güçlü bir altyapıya ve gelişmiş bir mevzuat ortamına dayalı olarak umut verici yatırım fırsatlar sunduğunu vurguladı.  Görüşmede, maliye politikaları ve iki ülkede çifte vergilendirmeyi önlemek adına anlaşmaya varma mekanizmaları konusunda istişarenin sürdürülmesi ve ortak yatırımı teşvik etmek için mutabakat zaptı imzalandı.

Katarlı Bakan Ahmed de Mısır ile ilişkilerin kardeşlik ilkesine dayalı olduğunu belirterek ülkesinin, tarihi bağlar devam ettiği sürece Mısır'a yatırıma devam edeceğini söyledi.

K ahire ve Doha arasındaki ilişkiler, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in Ocak 2021'de, 2017'de başlayan Katar boykotlarını sona erdirmek için anlaştıkları el- Ula Bildirisi’nden bu yana gelişme gösterdi. İki ülke arasındaki ilişkiler geçtiğimiz aylarda her düzeyde, sık sık düzenlenen karşılıklı ziyaretlerin yanı sıra siyasi ve ekonomik alanlarda birçok iş birliği anlaşması ve mutabakat zaptı imzalanmasına tanıklık eden bir uzlaşı aşamasına girdi. Mısır ve Katar daha önce, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurahman Al Sani'nin Kahire'ye yaptığı ziyarette Mısır'a toplam 5 milyar dolarlık bir dizi yatırım ve ortaklık konusunda bir anlaşma imzalandığını açıklamıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya