Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan'da kutsal nehirde partnerini öpen adam dövüldü

Hindistan'da kutsal nehirde partnerini öpen adam dövüldü

Çift, "Sizin aileniz yok mu" ve "Bunu yapmaktan utanmıyor musunuz" bağırışlarıyla karşılaştı
Cuma, 24 Haziran, 2022 - 17:30
Hindistan'ın kuzeyinde şiddetli sıcak hava dalgası etkisini sürdürürken Uttar Pradeş'in Allahabad kentinde halk serinlemek için Ganj nehrine giriyor (AP)

The Independent'ta yer alan habere göre halka açık alanda yakınlık göstermenin tabu olmayı sürdürdüğü Hindistan'da bir adam, kutsal nehirde yıkanırken partnerini öptüğü için bariz biçimde ahlak bekçiliğine maruz kalarak dövüldü.

Çok büyük bir kalabalığın Uttar Pradeş (UP) eyaletinin kuzeyindeki Ayodhya kentinde, Ganj'ın 7 kolundan biri olan Sarayu nehrindeki çifti sürükleyip onlara saldırdığını gösteren viral video üzerine soruşturma başlatıldı.

Hindu toplumunun en saygın tanrılarından birinin doğum yeri olduğuna inandığı Ayodhya bu sebeple kutsal bir kent olarak kabul edilir. Bölgedeki nehirlerin çoğu da kutsal sayılıyor.

Olayı gösteren kısa video yaklaşık 1 milyon 800 bin kez izlendi. Çiftin nehirde yıkandığını (Hindistan'daki kutsal kentlerde sıradan bir manzara) gösteren videoda, nehirdeki bir adamın çifti dışarı sürüklemeye çalıştığı görülüyor ve videoyu çeken kişi "Sizin aileniz yok mu?" diye soruyor.

Kalabalık içinden bir adam da, "Bunu yapmaktan utanmıyor musunuz?" diyor.

Videoda çiftin etrafını kısa süre içinde saran düzinelerce kişinin onları sudan dışarı sürüklerken onlara bağırdığı görülüyor.

Kendisine vurulan ve dövülen adamın yüzüne gelen bir tokat gözlüğünü fırlatıyor.

Arşiv: Hindistan'da her gün milyonlarca kişi kutsal nehirlere giriyor (AFP)

Ayodhya polisi soruşturma başlatıldığını çarşamba günü paylaştığı tweet'le duyurdu.

Press Trust of India haber ajansına konuşan bir polis memuru, olayın kesin tarihinin henüz doğrulanmadığını ve şikayetçi olup olmadıklarını öğrenmek için çifti bulmaya çalıştıklarını belirtti.

Polis memuru, "Henüz herhangi bir şikayet almadık. Fakat meseleyi araştırıyoruz. Hem çifti hem de çifte saldıran canileri bulmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Videoyu paylaşan gazeteci Suneet Singh ikilinin karı koca olduğunu iddia etse de çiftin evli olup olmadığı belli değil.

Evlilik öncesi cinsel ilişki gibi cinsellik içeren konuların dini ve kültürel sebeplerle büyük ölçüde yasaklı olduğu Hindistan toplumunda, kendilerini ahlak bekçisi atfeden yasadışı grupların saldırıları yaygınlığını koruyor.

UP'yi, söylenenlere göre ahlaksızlık ve cinsel suç vakalarıyla mücadele etmek için eyalette "anti-Romeo ekipleri" kuran Hindu milliyetçi sağcı başbakan Yogi Adityanath yönetiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya