Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck: Almanya doğalgaz sıkıntısı nedeniyle sosyal bir felaketle karşı karşıya

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck: Almanya doğalgaz sıkıntısı nedeniyle sosyal bir felaketle karşı karşıya

Cumartesi, 25 Haziran, 2022 - 10:45
Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck (EPA)

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck dün (Cuma) Almanya'nın gaz sıkıntısıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Habeck, Rus sevkiyatlarının daha da düşmesi halinde, haneler ve işletmelerin ‘çok zor toplumsal seçimler’ yapmak zorunda kalacakları konusunda uyardı.

Habeck, yerel dergi Der Spiegel'e verdiği röportajda, "Bazı endüstriyel sektörler kapatılmalı. Tüm piyasa ekonomileri duracak. Bazı sektörler için bu durum felaket olacak. İki gün veya iki haftadan değil, uzun bir zamandan bahsediyoruz. Burada işsiz kalacak insanlardan ve tüm endüstriyel kompleksleri kaybedecek alanlardan bahsediyoruz” dedi.

Rus enerji şirketi Gazprom, Almanya'nın özellikle bağımlı olduğu Kuzey Akımı gaz boru hattından yapılan teslimatları önemli ölçüde azalttığından, bu kış gaz kıtlığı riski daha belirgin hale geldi. Berlin, Rusya'nın bu tedarik hattını tamamen kesmesinden endişe ediyor.

Alman Bakan ve Şansölye Yardımcısı, “Almanya'nın daha önce hiç görmediği bir durumdayız. Rusya'nın doğalgaz arzı şu anda olduğu gibi düşük kalırsa, gaz kıtlığı ile karşı karşıya kalacağız” dedi.

Almanya bu açığı diğer üreticilerden doğal gaz satın alarak ve sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatına yönelik altyapının geliştirilmesini hızlandırarak kapatmaya çalışıyor.

Hükümet, 41 milyon haneyi enerji tasarrufu yapmaya çağırırken, ülke kömüre olan bağımlılığını geçici olarak artıracak. Alman bakan, bunun yeterli olmaması halinde ‘toplumsal seçimleri zorlaştıracağız’ dedi.

Gaz tayınlaması durumunda, Avrupa şirketlere değil hanelere öncelik veriyor. Ancak Habek, ‘bu sistemlerin uzun vadeli değil, kısa vadeli teslimat kesintileri için tasarlandığını’ vurguladı.

Tüketiminin yüzde 35'ini Rus gazına bağlı olan Almanya, Rusya'yı enerji piyasasını istikrarsızlaştırmak için Avrupa'ya gaz arzını azaltma stratejisi benimsemekle suçluyor.

Gazprom'a göre, geçen haftadan bu yana Kuzey Akım sevkiyatları teknik nedenlerle yüzde 60 azaldı. Almanya, Kuzey Akım'ın 11 Temmuz'dan itibaren geçirmek zorunda kalacağı düzenli bakımdan çok endişeli. Bu, on gün boyunca arzın tamamen durması demek.

Almanya Federal Şebeke Ajansı'nın tahminlerine göre, Rus sevkiyatlarının tamamen durdurulması durumunda, Aralık ortasından itibaren gaz kıtlığı yaşanacak.

Diğer yandan Kremlin Perşembe günü boru hattındaki eksik türbinler teslim edildiğinde akışların artacağını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya