Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin eşi Olena: Rus işgalciler DEAŞ terör örgütünden daha iyi değil

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin eşi Olena: Rus işgalciler DEAŞ terör örgütünden daha iyi değil

Cumartesi, 25 Haziran, 2022 - 14:00
Olena Zelenska (Reuters)

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin eşi Olena Zelenska, ülkesini işgal eden Rus güçlerini DEAŞ milislerine benzetti. Zelenska ayrıca, Rus güçlerini Ukrayna'da cinsel suçlar işlemekle suçladı.

Zelenska, Alman gazetesi Welt am Sonntag'a verdiği demeçte, DEAŞ tarafından esir alınan Nobel Barış Ödülü sahibi Iraklı Ezidi aktivist Nadiye Murad’a yer verdiği konuşmasında şunları söyledi:

“Söylemesi korkutucu ama birçok Ukraynalı kadın işgal altında aynı şekilde yaşıyor. Rus işgalciler DEAŞ teröristlerinden daha iyi değil ve şu anda terör içinde yaşayan Ukraynalı kadınlar var.”

Nadiye Murad, DEAŞ'ın Irak'ta Yezidilere karşı işlediği suçların kurbanlarından biriydi ve Eylül 2016'da İnsan Ticareti Hayatta Kalanlarının İtibarı için Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi olarak bu göreve seçilen ilk kişi oldu. 2018'de Kongolu doktor ve insan hakları aktivisti Denis Mukwege ile birlikte Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü.

Birçok vatandaşına sığınma hakkı tanıdığı için Almanya'ya teşekkür eden Zelenska, “Almanya'ya ve Alman halkına mültecilerimizi barındırdıkları için çok minnettarım. Kalbimin derinliklerinde minnettarlıktan başka bir şey hissetmiyorum” dedi.

First Lady olarak silahlanma konusunda uzman olmadığını belirten Zelenska, "Ancak birisi Ukrayna'ya sadece insani konularda değil, cephede de yardım edebilirse, bu elbette Almanya olurdu" dedi.

Zelenska, mültecilere ‘ülkenin yeniden inşasına yardımcı olmak için savaş sona erdiğinde Ukrayna'ya dönmeleri’ çağrısında bulundu.

First Lady dünyanın dört bir yanına sığınmak zorunda kalan Ukraynalılara seslenerek, "Ukrayna'da sizi bekliyoruz, ülkenizin size ihtiyacı var" dedi.

Ukrayna'daki savaşın bin 600'den fazla okul, 600 hastane ve sayısız konutu yıktığını belirten Zelenska, “Hastanelerin ve okulların en azından bir kısmını sonbahara kadar tekrar kullanabilmek için yeniden inşa etmeye başladık” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya