Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Borrell, İran ile nükleer müzakerelerin ‘önümüzdeki günlerde’ yeniden başlayacağını duyurdu

Borrell, İran ile nükleer müzakerelerin ‘önümüzdeki günlerde’ yeniden başlayacağını duyurdu

Cumartesi, 25 Haziran, 2022 - 16:45
İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahyan, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile ortak basın toplantısı düzenledi (AFP)

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bugün (Cumartesi) Tahran'a yaptığı ziyarette, İran nükleer dosyasıyla ilgili müzakerelerin önümüzdeki günlerde devam edeceğini söyledi.

Borrell, Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, 2015 İran nükleer anlaşmasına atıfta bulunarak, "Önümüzdeki günlerde Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) ile ilgili görüşmelere devam edeceğiz" dedi.

Borrell, “Ziyaretimin temel amacı, mevcut dinamiği, yani tırmanma dinamiğini ve görüşmelerdeki çıkmazı kırmak" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir Abdullahyan ise Borrell ile düzenlediği ortak basın toplantısında şunları söyledi:

“Önümüzdeki günlerde görüşmelere yeniden başlamaya hazırız. İran için önemli olan, 2015 anlaşmasının ekonomik faydalarından tam olarak yararlanmaktır. Borrell ile ‘uzun ve olumlu bir görüşme’ yaptık.”

İran, nükleer programı hakkında 2015'te BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi İngiltere, ABD, Çin, Fransa, Rusya'nın yanı sıra ve Almanya ile anlaşma imzalamıştı.

ABD, Donald Trump'ın başkanlığı döneminde 2018'de anlaşmadan ayrıldı. Joe Biden'ın başkanlığa gelmesinden sonra İran ile ABD'nin anlaşmaya dönmesi için müzakereler başladı.

İran ile nükleer anlaşmanın tarafları arasında Nisan 2021'de Viyana'da başlayan müzakerelerde önemli ilerlemeler kaydedilse de İran'ın Devrim Muhafızları Ordusunun ABD'nin "yabancı terör örgütleri" listesinden çıkarılmasına ilişkin talebi başta olmak üzere çözüme kavuşamayan bazı meseleler nedeniyle görüşmeler çıkmaza girmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya