Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İklim aktivisti Greta Thunberg'ten sürpriz konuşma

İklim aktivisti Greta Thunberg'ten sürpriz konuşma

İsveçli çevreci Glastonbury Festivali'nde konuşma yaptı
Pazar, 26 Haziran, 2022 - 21:00
Greta Thunberg festival katılımcılarından bolca alkış aldı (AP)

Greta Thunberg, Birleşik Krallık'ın ünlü festivali Glastonbury'de dün sahneye çıktı.

19 yaşındaki aktivist yaptığı konuşmada iklim kriziyle ilgili mesajlar verdi. "Dünya'nın biyosferi sadece değişmekle kalmıyor, çöküyor" diyen Thunberg, insanlığın "uçurumun kenarında" olduğunu öne sürdü.

İsveçli çevreci, dünya liderlerine de iklim değişikliğine neden olan firmaları korudukları gerekçesiyle tepki gösterdi:

"Liderlerin yalan söylemesi kabul edilebilir hale gelmekle kalmadı. Onlardan yapmalarını beklediğimiz şey de adeta artık bu."

Thunberg, konuşmasının sonlarında katılımcıların fark yaratma gücü olduğunu söyleyerek umut verdi:

"En inanılmaz şeyleri yapabilecek durumdayız... Yeni bir yol seçmek, uçurumdan geri adım atmak için hâlâ zaman var. Umut aramak yerine, o umudu kendiniz yaratmaya başlayın."


En büyük açık hava festivallerinden Glastonbury, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin video mesajıyla açılmıştı.

Zelenski, "Rusya'nın savaşının bizi durdurmasına izin vermeyeceğiz. Bu nedenle desteğinize ihtiyacımız var. Bu videoyu özgürlüğü tehlike altında olan herkesle paylaşmanızı istiyorum" ifadesini kullanmıştı.

Siyasetçilere baskı yaparak ülkelerini terk eden Ukranılara yardım verilebileceğini belirten Zelenski, "Ne kadar çok insan özgürlüğümüzü ve gerçeği savunma mücadelemizde bize katılırsa Rusya'nın savaşı o kadar çabuk sona erer" demişti.
Independent Türkçe, Guardian, BBC


Editörün Seçimi

Multimedya