Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM: Ukrayna savaşı yasadışı uyuşturucu üretimini artırabilir

BM: Ukrayna savaşı yasadışı uyuşturucu üretimini artırabilir

Pazartesi, 27 Haziran, 2022 - 12:30
Kiev’de hasar gören binalar (DPA)

Birleşmiş Milletler (BM), diğer çatışma bölgelerindeki geçmiş deneyimlere dayanarak, Ukrayna’daki savaşın yasadışı uyuşturucu üretiminin artmasına neden olabileceği konusunda uyardı.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin (UNODC) yıllık raporunda, “Ortadoğu ve Güneydoğu Asya’daki önceki deneyimler, çatışma bölgelerinin her yerde üretilebilen sentetik uyuşturucuları yapmak için bir ‘mıknatıs’ görevi görebileceğini gösteriyor. Bu etki, çatışma alanı, büyük tüketici pazarlarına yakın olduğunda daha büyük olabilir” ifadelerine yer verildi.

UNODC raporunda, Ukrayna’da feshedilen amfetamin laboratuvarlarının sayısının 2019’da 17 iken, 2020’de 79’a yükseldiğine ve 2020’de herhangi bir ülkede bildirilen en yüksek laboratuvar sayısına ulaştığına dikkat çekildi.

Raporda ayrıca “Ukrayna'nın sentetik uyuşturucu üretme kapasitesi, savaş devam ettikçe artabilir” denildi.

UNODC uzmanı Angela Me, AFP’ye verdiği demeçte, “Çatışma bölgelerinde etrafta dolaşan ve laboratuvarları durduran polis yok” dedi.

Raporda ayrıca, Ukrayna’da kaçakçılığın 2022 başından bu yana düşme olasılığına atıfta bulunarak, çatışmanın uyuşturucu kaçakçılığı rotalarını değiştirip bozabileceği belirtildi.

Rapora göre, 2021’de dünyadaki afyonun yüzde 86’sını üreten Afganistan’daki durum, afyon pazarının gelişimini şekillendirecek.

Taliban, Nisan ayında Afganistan’da haşhaş ekiminin yasaklanmasını emretti.

Raporda, Taliban yetkililerinin yasaklamasına rağmen, ülkedeki insani krizin yasadışı haşhaş ekimini teşvik edebileceğine vurgu yapıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya