Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bahreyn Necef Forumu toplantısına ev sahipliği yaptı: Katılımcı ülkeler güvenlik iş birliği konusunda anlaşma sağladı

Bahreyn Necef Forumu toplantısına ev sahipliği yaptı: Katılımcı ülkeler güvenlik iş birliği konusunda anlaşma sağladı

Ortak açıklamada, Filistin-İsrail meselesinde siyasi çözümün desteklendiği belirtildi.
Salı, 28 Haziran, 2022 - 06:15
ABD, İsrail ve 4 Arap ülkesinden diplomatların dün Manama’da düzenlenen Necef Forumu’nun ilk toplantısından önce fotoğraf çekimi. (AFP)

ABD, İsrail ve dört Arap ülkesi, Başkan Joe Biden'ın Orta Doğu ziyaretinden iki hafta önce, daha yakın iş birliği ve yıllık dışişleri bakanları toplantıları konusunda anlaşma sağladı.

ABD, İsrail ve dört Arap ülkesinden diplomatlar, ABD Başkanı Biden'ın ziyareti öncesinde Bahreyn'in başkenti Manama'da bir araya geldi. Altılı görüşmeye ev sahipliği yapan Bahreyn'in yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Fas, 2020'de ABD'nin ara buluculuğunda, İbrahim Anlaşması çerçevesinde İsrail'le diplomatik ilişki başlatmıştı. Mısır ise 1979'da İsrail’le barış anlaşması imzaladı.

Manama toplantısı, Biden’ın bölgeye yapacağı ziyaretin hemen öncesinde gerçekleşti. Washington bu ziyaretin bölgesel ilişkileri güçlendirmeyi hedeflediğini belirtti. Manama’da bir araya gelen ülkelerin yaptığı ortak açıklamada, daha yakın iş birliği ve yıllık dışişleri bakanları toplantıları konusunda anlaşma sağlandığı belirtildi. Açıklamada, dışişleri bakanları düzeyinde yapılacak ilk toplantı tarihine kadar İsrail’in forum başkanı olarak çalışmalarına devam edeceği ifade edildi.

Temiz enerji, eğitim ve birlikte yaşama, gıda ve su güvenliği, bölgesel güvenlik ve turizm gibi alanlarda iş birliğini geliştirmek amacıyla çalışma gruplarının kurulduğu aktarılan açıklamada, katılımcı ülkelerin Filistin-İsrail meselesinde siyasi çözümü desteklediği vurgulandı. Şarku’l Avsat’ın bir nüshasına ulaştığı açıklamada, “Katılımcılar adil, sürdürülebilir ve kapsamlı barışı sağlamak için harcanan çabaların bir parçası olarak, İsrail-Filistin ilişkilerinin, İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili müzakere edilmiş bir çözüme doğru ilerletilmesi gereğini vurguladı” denildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Necef Forumu Çalışma Çerçevesi Belgesi ele alındı. Belgede Forum’un hedefleri ve dört parçadan oluşan yapısının çalışma yöntemleri belirlendi. Forumun dört parçalı yapısı şunlardır: Dışişleri bakanlarının bakanlar toplantısı, Başkanlık, Koordinasyon Komitesi ve çalışma grupları. Bu toplantı, ortak zorlukların üstesinden gelmek için hep birlikte çalışarak neler başarılabileceğini gösterecek şekilde, ilişkilerimizin gücünü ve İsrail ile bölge ülkeleri arasındaki ilişkilerin ortaya çıkardığı ortak iş birliği ve önemli fırsatları ortaya koyuyor. Katılımcılar bu ilişkilerin, adil, sürdürülebilir ve kapsamlı barışı sağlamak için harcanan çabaların bir parçası olarak, İsrail-Filistin ilişkilerinin, İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili müzakere edilmiş bir çözüme doğru ilerletilmesine katkı sağlayacağını vurguladı.”

Koordinasyon Komitesi, Necef (Negev) Zirvesi’nde bakanların oluşturduğu 6 çalışma grubunun her birine başkan atama meselesini görüştü. Çalışma gruplarının “Filistin ekonomisini güçlendirecek ve Filistinlilerin yaşam koşullarını iyileştirecek girişimler de dahil olmak üzere bölge halklarının yararına çeşitli alanlarda bölgesel entegrasyonu, iş birliğini ve kalkınmayı teşvik etmek için” yıl boyunca düzenli olarak toplantılar düzenlemesi kararlaştırıldı.

Çalışma grubu başkanları, kaydedilen ilerlemeleri düzenli raporlar halinde Koordinasyon Komitesi’ne sunacak. Çalışma grubu başkanları, gruptaki üyelerin oybirliğiyle ve belirlenen girişimlere doğrudan bir faydası olması şartıyla üye olmayan kişileri de gruba davet edebilecek. Katılımcı ülkeler Negev Forumu Yönlendirme Komitesi’nin bir sonraki toplantısının İsrail’de yapılmasında mutabık kaldı. Bu toplantının Ekim’de yapılması bekleniyor. Necef’de (Negev) Mart ayında düzenlenen toplantıda olduğu gibi bakanlar düzeyinde bir toplantı yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca Ürdün’ün de bu toplantıya davet edilmesi bekleniyor.

ABD'nin Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Yael Lambert, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Necef Forumu üzerine inşa edilecek somut girişimler ve yeni bir bölgesel çerçeve ve oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.  İsrail Dışişleri Bakanı Genel Direktörü Alon Ushpiz, ortak iş birliği alanlarının su, gıda güvenliği ve yenilenebilir enerjiyi kapsadığını belirtti. Ushpiz, “Tüm bunların, bölgesel iş birliği konusunda bizim için çok önemli bir fırsat olacak ABD Başkanı'nın bölge ziyareti bağlamında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Altı ülkenin dışişleri bakanlarının her yıl bir araya gelmesi planlanırken, bakanlıklar düzeyindeki görüşmeler bu yıl içinde gerçekleşecek” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya