Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dünyanın en zararlı böceğinin ilk genomu üretildi

Dünyanın en zararlı böceğinin ilk genomu üretildi

Salı, 28 Haziran, 2022 - 10:00
Çöl çekirgesinin ilk yüksek kaliteli genomu (Araştırma ekibi)

ABD Tarım Bakanlığı’na (USDA) bağlı Tarımsal Araştırma Ekibi, dünyanın en zararlı böceği çöl çekirgesinin ilk yüksek kaliteli genomunu üretti.

Genom, DNA’da depolanan genetik bilgilere deniyor. Genom üretilirken belirli özelliklere sahip numunelerin sağlanması gerekiyor.

Çekirgeler Kenya’nın başkenti Nairobi’de bulunan Uluslararası Böcek Fizyolojisi ve Ekolojisi Merkezi’nde (ICIPE) görevli Baldwyn Torto tarafından toplandı. Torto ve ekibi, ebeveyn çekirgelerin ve yavrularının örneklerini toplamak için çekirgelerin izlerini sürdü.

USDA ekibi, numuneler ile 5 aydan kısa bir sürede şimdiye kadar en büyük böcek genomunu üretti.

USDA’nın internet sitesinde yayınlanan raporda Hawaii’de bulunan Tropikal Mahsul ve Emtia Koruma Araştırma Birimi’nde entomolog Dr. Scott Geib, çöl çekirge genomunun insan genomundan neredeyse 3 kat daha büyük olduğunu açıkladı. Geib, “Bu devasa ve oldukça karmaşık çöl çekirgesi genomunu oluşturmadan önce uzun ve zorlu bir görevle karşı karşıya olduğumuzdan endişe ediyorduk. Ancak 5 aydan daha kısa bir sürede projeyi tamamlayabildik” dedi.

USDA Tarımsal Araştırma Ekibi, zararlı çöl çekirgesine karşı yapılan araştırmalarda yardımcı olmak için genomu Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi aracılığı ile uluslararası arenaya sundu.

Milattan önce 3200 yılında, Mısır firavunları döneminde beri bilinen çöl çekirgesi 2020- 2022 yıllarında arasında Afrika’nın doğusunda, Ortadoğu’da ve Asya’nın güneybatısında büyük tahribata yol açtı. Çöl çekirgesi birçok ülkede gıda güvenliğini tehdit ediyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küçük bir çöl çekirgesi sürüsünün günde 35 bin kişinin beslenebileceği kadar büyük miktarda besin yiyebileceğini belirtti.

Tespit edilen sürüler ile pestisit kullanılarak mücadele ediliyor. Geib, genomdan elde edilecek bilgilerden sonra pestisit kullanımının azaltılabileceğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya