Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Umman ve Bahreyn’i ziyaret ediyor

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Umman ve Bahreyn’i ziyaret ediyor

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve Umman Sultanı Heysem bin Tarık, iki ülkenin ortak çıkarlarını görüştü
Salı, 28 Haziran, 2022 - 10:15
Umman Sultanı Heysem bin Tarık, Maskat’ta Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’yi ağırladı (Şarku’l Avsat)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Umman ve Bahreyn’i kapsayan Körfez gezisinin ilk durağında Umman Sultanı Heysem bin Tarık Al Said ile Alem Sarayı’nda bir araya geldi.

Şarku’l Avsat’ın Umman Haber Ajansı’ndan (ONA) aktardığı habere göre, Sultan Heysem bin Tarık ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi iki ülke arasındaki ilişkileri görüşerek bölgede ve uluslararası arenada yaşanan gelişmeleri ele aldı. Yapılan açıklamada liderlerin iki ülkenin çıkarlarını ilgilendiren konularda fikir alışverişinde bulunduğu belirtildi. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin başta siyaset, güvenlik, ekonomik ve ticaret başta olmak üzere iki ülke arasındaki stratejik ilişkileri ve iş birliği ilişkilerini geliştirmek istediği belirtildi.

Mısır, son günlerde diğer ülkeler ile görüşmeler düzenliyor. Ürdün ve Bahreyn liderleri, Mısır’da Sisi ile bir araya gelmişti. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, 20 Haziran’da Mısır’ı ziyaret etmişti.

Katar Emiri Temim bin Hamad Âl Sâni, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile Mısır’da bir araya gelmişti. Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Mısır Cumhurbaşkanı’ndan yazılı bir mesaj aldı. Kuveyt resmi haber ajansı (KUNA), söz konusu mesajda Mısır’ın iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerini güçlendirmek istediğini belirtti.

Bahreyn Kraliyet Mahkemesi, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Âl Halife’nin Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve beraberindeki heyeti ağırlayacağını açıkladı. Tarafların, bölgesel ve uluslararası arenada yaşanan son gelişmeleri ve iki ülkenin arasındaki ilişkileri ele alması bekleniyor.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada Sisi’nin Umman Sultanı Heysem bin Tarık Al Said ve Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife ile tarafların arasındaki yakın ilişkileri ele alacağı belirtildi. Yapılan açıklamada çeşitli bölgesel ve uluslararası konularda tarafların istişare yapacağı kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya