Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan Başbakanı Mikati: IMF ile başladığımız işi tamamlayacak bir hükümet kuracağız

Lübnan Başbakanı Mikati: IMF ile başladığımız işi tamamlayacak bir hükümet kuracağız

Salı, 28 Haziran, 2022 - 16:30
Lübnan Başbakanı Necib Mikati (Twitter)

Lübnan Başbakanı Necib Mikati’nin yeni hükümet kurulmasına yönelik dün ve bugün yürüttüğü meclis istişareleri sona erdi.

Mikati, başkent Beyrut’taki Necme Meydanı’nda yaptığı konuşmada, milletvekillerini dinlediğini ve kendisine söylenenlerin çoğunu dikkate alacağını belirterek, “Ülkede hakim olan durumu herkes biliyor, ancak ulusal çıkar her şeyin üstünde olacak” dedi.

Başbakan, “Umarım mevcut hükümetin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakereler, elektrik planı ve deniz sınırlarının çizilmesi açısından başlattığı işi bitirebilecek bir hükümet kurulacaktır. Uygun zamanda Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüşmek için Baabda Sarayı’na da gideceğim” dedi.

Mikati, Temsilciler Meclisi’ne gelişinde ise gazetecilere iyimser olmak gerektiğini dile getirdi.

Ülkeyi yaklaşık üç yıldır gitgide ağırlaşan ekonomik çöküş sarmalından kurtarmak için çabaları tamamlamak ve IMF’nin Lübnan’a yardım sağlamak için bir koşul olarak belirlediği eylemleri uygulamaya başlamak yeni hükümetin sorumluluğunda olacak.


Editörün Seçimi

Multimedya