Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus İşçi Sendikası genel greve gidiyor

Tunus İşçi Sendikası genel greve gidiyor

Tunus İşçi Sendikası kamu sektörlerinde yeni bir genel greve hazırlanıyor. Genel grev kararı hükümet ve Cumhurbaşkanı Said üzerindeki baskıları arttırabilir.
Salı, 28 Haziran, 2022 - 14:30
Başkent Tunus’ta Cumhurbaşkanı Said’in ‘anayasa referandumu’ kararını protesto eden vatandaşlar. (EPA)

Tunus Genel İşçi Sendikası (UGTT), tam zamanı ve süresi daha sonra belirlenmek üzere kamu sektörlerinde genel greve gidileceğini duyurdu. En son 16 Haziran’da bir günlük genel grev ilan edilmişti. UGTT’nin kamu sektörlerindeki genel grevine 650 bin çalışanın katılması bekleniyor. UGTT ile hükümet arasında kamu çalışanlarının ücretlerinin artışıyla ilgili müzakerelerin sonuç doğurmaması grev kararının alınmasında etkili oldu. Söz konusu grevin, halihazırda ciddi ekonomik, siyasal ve sosyal krizlerle mücadele eden hükümet ve Cumhurbaşkanı Kays Said üzerinde önemli bir baskı oluşturacağı değerlendiriliyor.

Tunus Genel İşçi Sendikası Genel Sekreteri Nureddin et-Tabubi, “Yönetim kurulumuz bugün kamu sektörlerinde genel grev kararı almıştır. Yönetim kurulu grevin tarihini ve süresini belirlemek için çalışma yapmaktadır, bizler diyalog taraftarıyız ve grev olsun diye grev yapmıyoruz, daha önce grev yaptık ancak hükümet buna rağmen diyalog kurmaya yanaşmadı. Bu sistematik bir baskı politikasının varlığını kanıtlıyor” dedi.  

Söz konusu grev kararı, Tunus hükümetinin, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından ekonomik reformlar yapması yönünde baskı gördüğü bir süreçte alındı. IMF zarar eden kamu sektörlerinde gerekli reformların ve ücret düzenlemelerinin yapılmasını, ayrıca devletin sübvanse sisteminin yeniden gözden geçirilmesini istiyor. Tunus IMF’den 4 milyar dolarlık bir kredi almayı umuyor. Cumhurbaşkanı Kays Said’in ‘ulusal diyalog’ çağrısına katılmayacağını açıklayan Tunus İşçi Sendikası, IMF’nin programına da itiraz ediyor.  

Bu arada eski Tunus Başbakanı ve Nahda Hareketi liderlerinden Hammadi el-Cibali'nin serbest bırakılması çağrılarına, Cumhurbaşkanı Kays Said’i destekleyen ‘halk hareketinden’ yanıt geldi. Halk Hareketi liderlerinden Heykel el-Mulki, “Köklü demokrasilerde bile cumhurbaşkanları gözaltına alınıp soruşturulabiliyor. Bu Tunus’a özgü bir şey değil, Hammadi el-Cibali şüphelidir ve sorumluluk üstlenmelidir. Adil bir şekilde yargılanacağına inanıyoruz” dedi. Eski Başbakan Hammadi el-Cibali geçtiğimiz hafta Suse kentinde gözaltına alınmıştı. Kara para aklama şüphesiyle gözaltına alınan Cibali perşembe günü gözaltına alınmasının ardından, siyasi gerekçelerle tutuklandığını belirterek açlık grevine girdi. Kullanması gereken ilaçları almayan Cibali’nin sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyel tedavi edilmek üzere Tunus Habib Samir Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi. Tunus'ta 2011-2013 yıllarında başbakanlık yapan Hammadi Cibali iki ay önce de gözaltına alınmış, ardından serbest bırakılmıştı.  

Öte yandan Tunus’taki Asliye Mahkemesi, Tunus Baro Başkanı İbrahim Buderbale’yle ilgili bir davayı görecek. Bazı avukatlar Buderbale’nin ‘baro seçimlerini’ manipüle ettiğini ve seçimlerin yapılmasını engellediğini iddia ederek hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. İbrahim Buderbale’yi savunmak için yüz avukat başvurdu. Buderbale dosyasını takip eden gözlemciler, söz konusu davanın siyasi olduğuna inanıyor.  


Editörün Seçimi

Multimedya