Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İspanya, Fas’la ilişkileri geliştirmek istiyor

İspanya, Fas’la ilişkileri geliştirmek istiyor

Madrid, Rabat’ın desteği olmadan düzensiz göç ile mücadele etmesinin imkansız olduğunu belirtti
Çarşamba, 29 Haziran, 2022 - 09:30
Güvenlik güçleri, düzensiz göçmenlerin Melilla’daki sınırı geçmesini engellemeye çalışıyor (AP)

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, Fas’ın desteği olmadan ülkesinin düzensiz göç dalgası ile mücadele etmesinin imkansız olduğunu açıkladı.

İspanya merkezli Antena 3 kanalına açıklama yapan Bakan Albares, göç dalgası ile mücadele etmenin ve ‘hayatlarını tehlikeye atarak daha iyi bir yaşam sürmek isteyen insanlara karşı koymanın oldukça karmaşık bir konu olduğunu’ belirtti. Albares, “Dünyadaki hiçbir ülke, ne kadar güçlü ve gelişmiş olduğu fark etmeksizin, böyle bir durumla tek başına yüzleşemez” dedi.

Albares, “Yapmamız gereken Fas ve göçmenlerin geçtiği diğer ülkeler ile işbirliğimizi geliştirmek ve güçlendirmek. Avrupalı ülkeleri ve Avrupa Komisyonu’nu olaya dahil etmek, düzensiz göçlerin tekrarının yaşanmasını önlemek için teknolojik sistemler sağlamak gerekiyor” açıklamasında bulundu.

İspanya Hükümet Sözcüsü Isabel Rodriguez, AFP’ye verdiği demeçte Madrid’in Faslı yetkililere göstermiş oldukları işbirliği için teşekkür ettiğini belirtti. Rodriguez, hayatını kaybeden insanlar için üzüldüğünü ifade ederek uluslararası mafya üyelerini insan kaçakçılığı yapmakla suçladı.

Geçtiğimiz Cuma günü, Sahra altı bölgesinden gelen Afrika kökenli kişiler, İspanya’nın Kuzey Afrika’daki toprağı Melilla kentine geçmeye çalışmıştı. Sınırın Fas tarafında bin 500’den fazla düzensiz göçmenin toplanmasıyla izdiham yaşanmıştı. Kontrol noktasındaki kapıdan düşen göçmenler, hayatını kaybetmişti.

Son açıklamalara göre yaşanan olayda 23 kişi hayatını kaybetti. Bir görevli ve 18 düzensiz göçmen ise hastaneye nakledildi. 140 görevlinin yaralandığı olayda göçmenler sınırı geçmek için şiddet kullandı. Taş ve keskin aletler kullanan göçmenler, çiti geçmelerini engelleyen güvenlik güçlerine karşı direniş gösterdi.

Fas Dışişleri Bakanlığı, Nador- Melilla sınırında gerçekleşen olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek yaşananların insan kaçakçılığı yapan uluslararası mafya ağlarının, Fas’tan başka ülkelerden gelen göçmenleri bölgeye getirmesi sonucunda gerçekleştiğini belirtti.  Bakanlık, ‘uluslararası mafya ağlarının göçmenleri insan onuruna yakışır bir yaşamdan mahrum bırakmak için her şeyi yapmaya hazır olduğunu’ belirtti.

Fas merkezli Ulusal İnsan Hakları Konseyi, bölgede bir keşif görevi yürüttüğünü açıkladı. Yapılan açıklamada göçmenlerin Melilla’ya girmek için geçmeye çalıştığı demir kapıda yaşanan olayların ardından gerçek olmayan bilgilerin paylaşıldığını, bölgedeki göçmenlere ait olmayan fotoğrafların ve videoların paylaşıldığı belirtildi.

Konsey, iki gün önce yaptığı açıklamada kurum başkanı tarafından atanan bir heyetin Nador şehri ve çevresinde göreve başladığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya