Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’dan Yemen’e 600 milyon dolar değerinde kalkınma projeleri

Suudi Arabistan’dan Yemen’e 600 milyon dolar değerinde kalkınma projeleri

Altı alanı kapsayan destek projelerinde petrol türevlerine 200 milyon dolar ayrıldı.
Cuma, 1 Temmuz, 2022 - 11:00
Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Dr. Reşad el-Alimi dün Riyad’da Prens Halid bin Selman ile görüştü. (SPA)

Suudi Arabistan, Yemen’i desteklemeye yönelik bir dizi hayati kalkınma projesi açıkladı. Projeler, Yemen halkının öncelikli ihtiyaçlarını karşılamak ve acılarını hafifletmek üzere, 6 sektörde 400 milyon dolar değerinde 17 geliştirme projesi içeriyor. Ayrıca enerji santrallerini işletmek üzere petrol türevleri sağlamak için 200 milyon dolar ek bütçe de bulunuyor.

Söz konusu açıklama, Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Dr. Reşad el-Alimi’nin dün Suudi Arabistan'a yaptığı özel ziyaret kapsamında, Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid bin Selman tarafından ağırlandığı sırada geldi.

Prens Halid bin Selman, Suudi Arabistan’ın Yemen Başkanlık Konseyi’ne ve konseyin uluslararası toplumla birlikte Yemen’e güvenlik, barış ve istikrar getirme, Yemen krizini sona erdirme ve Yemen’i barışa taşıyacak kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşmaya yönelik girişimlerine olan desteğini vurguladı.

Savunma Bakan Yardımcısı, Kral Selman bin Abdulaziz’in yanı sıra Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman’ın Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Dr. Reşad el-Alimi ve konsey üyelerine yönelik selamlarını ve Yemen ve halkı için güvenlik, istikrar ve barış dileklerini iletti.

Suudi Arabistan liderliği, Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı, konsey üyelerini, Yemen hükümetini, hükümetin siyasi ve ekonomik olarak ilerlemeye yönelik çabalarını destekleme ve Yemen halkına verdiği desteği sürdürmeye yönelik kararlılığı doğrultusunda adım attı. Söz konusu toplantıda Suudi Arabistan Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılanma Programı tarafından hayata geçirilecek kalkınma projelerinden oluşan bir paket duyuruldu.

Toplantıda Yemen’deki son gelişmelerin yanı sıra Yemen Başkanlık Konseyi’nin kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşmak üzere Yemen taraflarını bir araya getirme çabalarına da değinildi.

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı, onlarca yıldır devam eden Yemen-Suudi Arabistan ilişkilerinin gücünü ve özel olmasını vurguladı. Krallığın meşruiyeti savunma, devletin çöküşünü önleme, Yemen halkına yardım etme, yaralarını sarma ve terörist Husi milislerinin baskısından kaçarak yerleşmeleri, yaşamaları ve çalışmaları için kapılarını açmadaki cesur ve kararlı duruşuna dikkat çekti.

Alimi, Savunma Bakanı Yardımcısı aracılığıyla Krallığın liderliğine selamlarını gönderdi. Aynı zamanda, konsey ve Suudi Arabistan’ın bu bağlamda barış çabaları ve girişimlerinin yanı sıra Husi milislerinin askeri seferberliğinin devam etmesi de dahil olmak üzere BM ateşkesini sürekli olarak ihlal etmesine de işaret edildi. Husilerin, Taiz ve diğer bölgelerin yollarının açılmasına ilişkin sözleşme kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini ve kontrol alanlarındaki çalışanların maaşlarını ödemekten kaçındıkları vurgulandı.

Yemen resmi haber ajansı SABA’ya göre Prens Halid bin Selman, Suudi Kralı ve Veliaht Prensi’nin Yemen halkı ve siyasi liderliğine kalkınma, hizmet sunma, ekonomik ve insani destek sağlamak için Suudi-BAE finansmanı kapsamında, yaklaşık üç milyar 300 milyon dolar olarak tahmin edilen bir bütçe ile hızlı yolların benimsenmesine yönelik talimat verdiğini kaydetti.

İki taraf, Suudi Arabistan Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılanma Programı aracılığıyla acil destek sağlamak için bir çerçeve plan üzerinde anlaştı. Plana, 400 milyon dolarlık bir kalkınma projesi paketinin finanse edilmesinin yanı sıra devlet elektrik santrallerine petrol türevleri sağlamak için 200 milyon dolar ek bütçe sağlanarak başlandı.

Suudi Arabistan Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılanma Programı’na göre bu amaçla tahsis edilen 200 milyon doların 30 milyon doları, elektrik santrallerinin işletilmesi amacıyla petrol türevlerinin sağlanması için harcanacak.

Söz konusu duyuru, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) gelen 3,3 milyar dolarlık destek kapsamında geliyor. Söz konusu meblağın 2 milyar doları Aden’deki Yemen Merkez Bankası’ndaki Suudi-BAE mevduatı ve 900 milyon doları Sürdürülebilir Petrol Türevleri Fonu’nu finanse etmek için kullanılacak.

Acil destek kapsamında hayata geçirilecek projelerden öne çıkanlar arasında Aden’de elektrik üretecek akaryakıt istasyonu inşaatı, orta gerilim elektrik şebekelerinin oluşturulması, 10 bin metreküp kapasiteli deniz suyu arıtma tesisi kurulması ve Aden Uluslararası Havalimanı’nın geliştirilmesi (ikinci Aşama) bulunuyor. Ayrıca Taiz’de Taiz ve el-Kudha-Maha yolunun yapımı, tıp fakültesi kurulması ve teçhizatının sağlanması, onkoloji merkezi inşası ve Hadramut Üniversitesi’nde hastane ve kanser merkezi kurulması gibi hayati öncelikli projeler de yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya