Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rus bilim insanı vatana ihanet suçlamasıyla gözaltına alındıktan iki gün sonra öldü

Rus bilim insanı vatana ihanet suçlamasıyla gözaltına alındıktan iki gün sonra öldü

Pazar, 3 Temmuz, 2022 - 16:15
Rusya’nın başkenti Moskova (AFP-Arşiv)

Rusya’nın önde gelen bilim insanlarından olan Dmitry Kolker, pankreas kanserinin ileri aşamasında olmasına rağmen, vatana ihanet suçlamasıyla tedavi gördüğü hastanede gözaltına alınmasından 48 saat sonra yaşamını yitirdi.

Avukat Alexander Fedulov, Kolker’in Moskova’daki Lefortovo hapishanesine götürüldüğünü söyleyerek, “Dün yaşamını yitirdi. Yarın gözaltına alınmasıyla ilgili şikayette bulunacağız” dedi.

Kolker’in ailesi, Sibirya'nın Novosibirsk kentindeki bir hastanede tüple beslenen bilim insanının, geçen hafta Rusya Federal Güvenlik Servisi memurları tarafından gözaltına alınarak Moskova’ya götürüldüğünü bildirdi.

Aileye göre, Fizik ve Matematik Bilimleri Doktoru Kolker, daha önce bilimsel dersler verdiği Çin’deki güvenlik servisleriyle işbirliği yapmakla suçlandı.

TASS haber ajansında dün yer alan bir haberde, Rusya’nın devlete ihanet şüphesiyle Novosibirsk’te bir başka bilim insanını gözaltına aldığı bilgisi verildi. İki davanın bağlantılı olup olmadığı netlik kazanmadı.

Rusya’da vatana ihanet, 20 yıla kadar hapisle cezalandırılıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya