Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da 43 binden fazla hacı adayı Mekke ve Medine’de sağlık hizmeti aldı

Suudi Arabistan’da 43 binden fazla hacı adayı Mekke ve Medine’de sağlık hizmeti aldı

Salı, 5 Temmuz, 2022 - 15:15
Bir hacı adayı Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir sağlık tesisinde tedavi görüyor (SPA)

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, bu yılki Hac mevsimi öncesinde Mekke ve Medine’deki hastaneler ve sağlık merkezleri aracılığıyla 43 bin 425 hacı adayının tedavi hizmeti aldığını bildirdi.

Bakanlık verilerine göre, 31 Mayıs ile 3 Temmuz arasında 5 kişi açık kalp ameliyatı, 66 kişi kalp kateterizasyonu, 182 kişi diyaliz, 2 kişi endoskopi ve 95 kişi ameliyat geçirerek tedavi edildi.

Bu sürede yaklaşık 297 kişi hastanelere kabul edildi ve bir kadın hacı adayı doğum yaptı.

Sağlık Bakanlığı’nın sanal hastanesi kullanılarak 4 felç vakası da tespit edildi.

Sehhaty sağlık uygulaması aracılığıyla sağlık çalışanlarının anlık danışmanlık hizmetlerinden yararlananların sayısı 743’e ulaştı.

Suudi yetkililer, Mekke, Medine ve Hac ibadeti yapılan yerlerde bin 80 yoğun bakım yatağı da dahil olmak üzere toplam 4 bin 654 yatak kapasiteli 23 hastane ve 147 klinik hazırladı.

Suudi Arabistan’da Hac, yılın en sıcak aylarından birinde gerçekleştiği için sıcaktan bunalan hacılar için de 230 yatak ayrıldı


Editörün Seçimi

Multimedya