Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sisi, Biden ile Nahda Barajı ve İsrail-Filistin çatışmasını ele aldı

Sisi, Biden ile Nahda Barajı ve İsrail-Filistin çatışmasını ele aldı

Cumartesi, 16 Temmuz, 2022 - 14:45
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es- Sisi Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi sırasında ABD’li mevkidaşı Joe Biden ile bir araya geldi (AFP)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es- Sisi bugün Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi sırasında ABD’li mevkidaşı Joe Biden ile bir araya geldi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bessam Radi, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es- Sisi ile ilk kez gerçekleştirdiği görüşmeyi memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Radi, ABD yönetiminin ortak ikili işbirliği çerçevelerini etkinleştirme ve bir sonraki aşamada iki dost ülke arasındaki mevcut stratejik koordinasyon ve istişareyi güçlendirme ve geliştirme arzusuna değinerek, özellikle Mısır'ın Ortadoğu'da barış ve güvenliği korumanın yanı sıra bölgeye barışı yaymada oynadığı önemli role atıfta bulundu.


Radi, görüşme sırasında Sisi’nin Nahda Barajı konusunda bağlayıcı bir yasal anlaşmaya varılması gerektiğini vurguladığını belirterek, ayrıca Mısır'ın kriz yaşayan ülkelerin kurumlarını destekleme konusundaki kararlı tutumunu ve Kahire'nin ikili ortaklık ilişkilerini destekleme konusundaki istekliliğini de teyit etti.

Radi, Biden'ın Mısır'ın Filistin ve İsrail tarafları arasındaki ateşkesteki rolüne değer verdiğini belirtirken, Sisi Mısır'ın Filistin-İsrail müzakere sürecini ilerletme konusundaki istekliliğini vurguladı.


Sözcü, Sisi’nin Cidde’de gerçekleşen zirveye katılımının, Mısır'ın bölgesel ve küresel zorluklarla yüzleşmek dahil Arap ülkeleri ve ABD arasındaki ortaklığı geliştirme konusundaki istekliliği çerçevesinde gerçekleştiğini kaydetti.Mısır Cumhurbaşkanı, Suudi Arabistan ziyaretinde Biden ve Körfez ülkeleri liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi'ne katılacak. Zirvede, işbirliğinin yanı sıra son bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alınacak.

Dün Suudi Arabistan’a giden Biden, Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile bir araya geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya