Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in yeni yerleşim planlarını onaylamasına karşı uyardı

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in yeni yerleşim planlarını onaylamasına karşı uyardı

Pazar, 17 Temmuz, 2022 - 13:45
Kudüs’te İsrail yerleşimleri (Arşiv-AP)

Filistin Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı bugün, ABD Başkanı Joe Biden'ın bölgeye yaptığı ziyaretin ardından Filistin topraklarında yeni yerleşim planlarını onaylayan İsrail hükümetinin projelerine karşı uyarıda bulundu.

DPA’nın haberine göre, Bakanlık, bu planların bir kısmının Biden'ın ziyaretinden sonraya ertelendiğini vurgularken, ‘İsrail seçimlerinde rekabetçi bir konu olduğu için, İsrail'in yerleşim yerleri konusunu çirkin bir şekilde istismar ettiği’ belirtildi.

Bakanlık, uluslararası toplumu ve ABD yönetimini, ‘özellikle Biden'ın açık ve net bir şekilde tek taraflı önlemlere son verilmesini talep ettiği çözüm meselesine dikkat ve ilgi göstermeye’ çağırdı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, yerleşim planının ‘iki devletli çözümü somutlaştırma ve ABD başkanının belirttiği gibi 1967 sınırlarında bir Filistin devleti kurma şansı açısından feci riskler taşıdığını’ vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya