Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bunaltıcı sıcak hava dalgası Avrupa nehirlerini kuruttu

Bunaltıcı sıcak hava dalgası Avrupa nehirlerini kuruttu

Salı, 19 Temmuz, 2022 - 09:15
İsviçre'deki Pirene Gölü (AFP)

Dün (Pazartesi) Avrupa'da rekor sıcaklıklar kaydedildi. Kıtaya günlerce hakim olan sıcak hava dalgasının etkisiyle sıcaklıklar 40 dereceye ulaştı.

Dün, Fransa tarihinin en sıcak günüydü. Tüm bölgelerde maksimum sıcaklık 30 dereceyi geçerken, ülkenin büyük bir bölümünde sıcaklık 38 ile 40 derece arasında değişti.

Sıcak hava dalgası kıtanın Atlantik cephesinde zirveye ulaşacak. Bu ısı dalgasına, ozon konsantrasyonunda beklenen artışla rekor düzeyde hava kirliliğinin eşlik etmesi bekleniyor.

İsviçre'de Fransa sınırına yakın Doubs Nehri tarafından beslenen Pirene Gölü'nde çamura saplanmış tekneler sıcaklığın boyutunu gözler önüne seriyor.

Alttaki fotoğrafta yer alan kadın, Torino yakınlarındaki Carmaniola kasabasında, 70 yılın en kötü kuraklığını yaşayan İtalya'nın en uzun nehri olan Po Nehri'nde bulunuyor.


Görseldeki bu iki kişi ise Londra'da Thames Nehri’nde sular çekildikten sonra sahilde yürüyüş yapıyor.


Kuzey İtalya'da Parma yakınlarındaki Po Nehri kurudu. Tur tekneleri son 19 yılın en kötü sıcak hava dalgasının ortasında kuma battıktan sonra hareketsiz kaldı.


Bir drone ile çekilen görüntüde, Polonya'nın güneydoğusundaki San Nehri'nin ulaştığı trajik durum görülüyor.


Batı Fransa'daki Loire Nehri yakınında, tarım ürünleri de hasar gördü.


Almanya'da Köln yakınlarındaki, Ren Nehri, küçük su birikintilerine dönüştü


Editörün Seçimi

Multimedya