Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

AB, Rus bankalarına yaptırımları hafifletiyor

AB, Rus bankalarına yaptırımları hafifletiyor

Salı, 19 Temmuz, 2022 - 18:00
AB, Rus limanlarından gıda ihracatını kolaylaştırmayı planlıyor

Küresel gıda ve gübre ticaretindeki darboğazı hafifletmek için daha önce bazı Rus fonlarının dondurulması kararının Avrupa Birliği (AB) tarafından değiştirilebileceği ifade edildi.

Atılan bu adım Afrikalı liderlerin, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve Karadeniz limanları ablukasından kaynaklanan gıda sorununun daha da kötüleşebileceğine yönelik eleştirileri üzerine geldi.

Konu hakkında yayınlana bir belgede, AB elçileri tarafından yarın onaylanması beklenen değişiklik kapsamında Avrupa Birliği; VTB, Sovcombank, Novikombank, Otkritie Bank, Promsvyazbank ve Bank of Russia gibi en büyük Rus bankalarına yönelik kısıtlamaları hafifletecek.

AB yetkilileri Reuters'e yaptığı açıklamada, Rusya'nın en büyük bankası Sberbank'a gıda ticareti için gerekli olanlar dışında varlıkları donduracak yeni yaptırımlar uygulanacağını söyledi.

Yetkililer, önceki yaptırımlarda yapılan değişiklik kapsamında, Rus limanlarından gıda ihracatını kolaylaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

Avrupa Birliği şimdiye kadar yaptırımlarının dünya gıda sevkiyatına zarar verdiği iddiaları reddetti.


Editörün Seçimi

Multimedya