Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

AB, Suriye Cham Wings Havayolları şirketine yönelik yaptırımları kaldırıyor

AB, Suriye Cham Wings Havayolları şirketine yönelik yaptırımları kaldırıyor

Çarşamba, 20 Temmuz, 2022 - 16:15
Suriye merkezli özel havayolu şirketi Cham Wings Havayolları’na ait bir uçak (AFP)

Avrupa Birliği (AB) ve Suriye merkezli özel havayolu şirketi Cham Wings temsilcileri bugün (Çarşamba), göçmenlerin AB ülkelerine sızmasına yardım ettiği ithamları ile kara liste alınan Cham Wings’e uygulanan yaptırımların kaldırıldığını açıkladı.

Reuters haber ajansına göre, AB, Cham Wings’i yasadışı olarak sınırı geçerek AB’ye girmeleri için Belarus’a yolcu taşımakla suçlayarak, Aralık ayında şirkete yaptırım uygulanmıştı. Şirketin bu adımının bir mülteci ve insani krize neden olduğu belirtilmişti.

ABD de, 2011’de ülkede çıkan savaş sırasında Suriye hükümeti tarafından militanları, silahları ve diğer teçhizatları taşımak için kullanıldığını söyleyerek Cham Wings’i kara listeye almıştı.

AB sözcüsü yaptığı açıklamada, AB dış politika sorumlusu Josep Borrell’in 18 Temmuz’da şirketin yaptırım uygulanan şirketler listesinden çıkarılması kararını imzaladığını söyledi.

Sözcü “Avrupa Birliği Konseyi, kısıtlayıcı prosedürlerin bu varlıkla ilgili istenen etkiyi yarattığını düşündüğü için Cham Wings’i listeden silme kararı aldı. Konsey’e sunulan bilgilere göre, Cham Wings kendisine uygulanan yaptırımlar sebebiyle, yaptırım uygulanmasına neden olan faaliyetleri durdurdu” ifadelerine yer verdi.


Şu anda çoğunlukla Ortadoğu’daki destinasyonlara uçuş yapan şirket, yaptırımların kaldırılması kararını memnuniyetle karşıladı.

Cham Wings’in İş Geliştirme ve İnsan Kaynakları Direktörü Usame Satea bugün yaptığı açıklamada, şirketin yaptırım uygulanan şirketler listesine alınması kararına itiraz ettiğini ve kararı haksız olarak nitelendirdiğini söyledi.

Satea “Elbette bu yaptırımlara itiraz ettik ve şirketin AB yaptırım uygulanan şirketler listesinden çıkarılması sonucuna ulaşabildik. Ama bu, Avrupa’ya doğru uçuşlar yapabileceğimiz anlamına gelmiyor. Ancak suçlandığımız konuda tamamen masum olduğumuzu doğruluyor ve bu bir umut ışığı. Şirketin adının yaptırım listesinden çıkarılması, Avrupa havalimanlarından birine iniş yapma talebinde bulunmamıza izin verecek. İzin almak daha kolay olacak” açıklamasında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya