Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya'dan Duhok saldırısına kınama

Almanya'dan Duhok saldırısına kınama

Perşembe, 21 Temmuz, 2022 - 14:30
Irak güvenlik güçleri, Duhok'taki bombalamanın gerçekleştiği yeri teftiş etti (Reuters)

Almanya Dışişleri Bakanlığı bugün (Perşembe) Irak’ın kuzeyindeki Dohuk bölgesinde sivillerin ölümüne neden olan saldırıyı kınadı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Sivillere yönelik saldırılar kesinlikle kabul edilemez ve sivillerin korunması her koşulda mutlak bir öncelik olmalıdır" dedi.

Irak, Dohuk bölgesindeki Zaho ilçesinde 9 turistin ölümüne, 23 kişinin de yaralanmasına neden olan saldırıdan Türkiye’yi sorumlu tuttu.

Irak Başbakanı Mustafa El Kazımi, söz konusu saldırıya karşılık verme hakkını saklı tuttuklarını söyleyerek, Türk kuvvetlerinin Irak’ın egemenliğinin yanı sıra vatandaşların can güvenliğini bir kez daha aleni bir şekilde ihlal ettiğini öne sürdü.

Ankara ise, Dohuk saldırısında herhangi bir rolü olduğuna dair suçlamaları reddetti ve bunun bir terör eylemi olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı’nın konuya ilişkin açıklamasında, “Türkiye gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazırdır. Irak hükümeti yetkililerini hain terör örgütünün söylem ve propagandasının etkisi altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise bugün TRT Haber'de Duhok'taki saldırıya ilişkin, "Türkiye'nin hiçbir zaman sivillere yönelik saldırı gerçekleştirmediğini tüm dünya bilir. TSK'dan aldığımız bilgiye göre, sivillere yönelik herhangi bir saldırı olmamıştır" dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya